استونی   جامعه مجازی صنعت سنگ ایران


                   بررسی،انتخاب و ارتباط آنلاین                                 

جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷

عضویت

فراموشی رمز

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
شرکت صنایع معدنی شهاب سنگ
گروه سنگ عرش
کارخانه سنگبری اورست نو،تولید و فرآوری تراورتن حاجی آباد و عباس آباد
گروه معادن و سنگبری های پور حسنی ISCO
وب سایت دکتر حسن روحانی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
صفحه نخست »

اخبار » ناصر خسرو یا ناصریه نخستین خیابان تهران

شنبه 21 تير 1393
0
محبوب
ناصر خسرو یا ناصریه نخستین خیابان تهران
با گذشت زمان و رسیدن سالهای میانی سلطنت ناصرالدین شاه تهران ناگهان دچار تحولات وسیعی شد،جمعیت افزایش یافت و اراضی چند صد ساله ساخته شد. در این سالها به ضرورت نیاز حصار صفوی را خراب کردند و حصار جدید ناصری را وسیع تر ساختند. همزمان با این رویدادها نخستین خیابان تهران نیز سر برآورد،یعنی خیابان ناصریه یا ناصر خسرو که در سال 1285 احداث شد.
ناصر خسرو یا ناصریه نخستین خیابان تهران

ناصر خسرو یا ناصریه نخستین خیابان تهران

 

 

امروز تهران کلان شهری بسیار بزگ است که هزاران خیابان و کوچه و . . . را در خود جای داده است. ساختمان های کوتاه و بلند در همه معابر به چشم می خورند ور هر روز بر تعدادشان افزون میگردد.

در این مجال اندکی تاریخ را ورق زدیم تا از تاریخچه شکل گیری اولین خیابان در تهران اطلاعاتی را بدست بیاوریم:

طهران قبل از قرن ششم هجری قمری یکی ازروستاهای ناچیز و کم اهمیت بود و شهر ری که تقریبا در شش کیلومتری تهران قرار داشت،کانون عظیم تمدن و فرهنگ قدیم این خطه بشمار میرفت،تا اینکه با هجوم ویرانگر مغولان،ری رو به ویرانی نهاد.

این بخش از کشور(تهران)قریه ای بزرگ با باغات و درختان سر سبز بوده است که سکنه آن در خانه های سراب مانند بسر میبردند. همین که دشمن به این ده حمله میکرد،به خانه های تحتانی که در زیر زمین بود،پناه میبردند و هر قدر در این حصار می ماندند باز هم آذوقه آنها تمام نمیشد به همین دلیل تهران را لانه مورچگان نیز میگفتند.

تهران در زمان ناصرالدین شاه اولین رشد کالبدی خود را تجربه کرد.تجربیات ناصرالدین شاه از سفر فرنگ وی را بر آن داشت که پایتختی در خور قبله عالم برای خود فراهم کند.حاصل این میل خیابان کشی ها تهران بود تهرانی که تا قبل از آن فقط کوی و برزن داشت و این حقیقتی است که بررسی نقشه های این شهر آن را نشان میدهد.در نقشه های اولیه ای که از تهران موجود است هیچ اثری از نام خیابان مشاهده نمیشود بلکه تمام معابر با نام های مرسوم آن دوره یعنی کوچه ،گذر ،گذار ،بازارچه ، بازار و. . . مشخص شده است.

با گذشت زمان و رسیدن سالهای میانی سلطنت ناصرالدین شاه تهران ناگهان دچار تحولات وسیعی شد،جمعیت افزایش یافت و اراضی چند صد ساله ساخته شد. در این سالها به ضرورت نیاز حصار صفوی را خراب کردند و حصار جدید ناصری را وسیع تر ساختند.

همزمان با این رویدادها نخستین خیابان تهران نیز سر برآورد،یعنی خیابان ناصریه یا ناصر خسرو که در سال 1285 احداث شد.

خیابان ناصریه تا سال1289،هنوز سر و شکل آبرو مندی نیافته بود و در این سال تکمیل و تنظیف آن به امین حضور واگذار شد و امین حضور هم به دنبال چند سال کوشش و فعالیت ،خیابان مذبور را به صورت یکی از خیابان های جالب دارالخلافه در آورد.

این خیابان را میتوان خیابان اولین های تهران نیز نامید.اولین داروخانه ایرانی در این خیابان شکل گرفت،قبل از آن زمانی که اسم خیابان ناصری بود،دو عطاری بزرگ به سبک و سیاق سنتی وجود داشت که طبیبان در آن به طبابت بیماران می پرداختند.سال ها بعد معلم اتریشی دارالفنون اولین داروخانه به سبک فرنگی را در این خیابان دایر کرد.

سالها بعد ،زمانی که دارو،گران و نمونه ای از دارو های خارجی کمیاب شد، دارو فروش های غیر قانونی،ناصر خسرو را برای کسب و کار برگزیدند.

غیر از داروخانه اولین چاپ خانه تهران نیز در این خیابان به راه افتاد.

همچنین باید افزود نخستین طرح ترافیک ایران،سال 1282 هجری قمری با منع ورود چهارپایان باربر به محوطه میدان ارگ،در همین خیابان به اجرا در آمد.

به این ترتیب خیابانی در تهران به وجود آمد که هنوز هم قلب تپنده این شهر محسوب میشود.تهران     اولین خیابان     ناصر خسرو     اولین دارو خانه                            

پرسش و پاسخ

پرسش:سلام وقت بخیرمن برای نمای خارجی ساختمان میخواهم از سنگ تراانیکس سفید استفاده کنم میخواهم بدانم کیفیتش مانند تراوتن است بعدها مشکلی بهم نمیزند
پاسخ:

تراانیکس سنگی است که هم در آن رگه های مرمر یافت می شود هم تراورتن

استفاده از سنگ تراانیکس برای نمای خارجی نما بلا مانع است ولی بهتر است در فضای سرپوشیده از آن استغاده شود زیرا نفوذ رطوبت و سرما به سنگ به دلیل عدم یکنواختی در بافت آن موجب از هم گسیختگی و کدر شدن آن به مرور زمان می شود. 

پرسش:سلام وقت بخیر .تیم فوتبال جوانان باشگاه صبا صفه اصفهان با توجه به بی بضاعت بودن بازیکنان تیم ونوپا بودن این باشگاه نیاز به اسپانسر و حامی مالی دارد آیا مجموعه سنگبریهای شهرک محمود آباد در این زمینه مساعدت مینمایند؟.باتشکر
پاسخ:

سلام

جهت پیدا کردن حامی مالی باید بصورت حضوری به محل هیات امنا شهرک واقع در شهرک صنعتی محمد آباد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

پرسش:با سلام
بنده مهندس معدنم و یک معدن سنگ مرمریت به رنگ کرم طوسی در نزدیکی شهرستان اقلید با موقعیت عالی دارم جهت راه اندازی به یک سرمایه گذار نیازمندم لطفا کمکم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز

جهت جذب سرمایه گذار برای معدن اکتشافی مد نظرتان ابتدا باید نمونه ای از سنگ معدن را که قابل برش باشد بیرون آورده و آن را جهت برش زدن و فرآوری کردن به یک کارخانه سنگبری بدهید و از آنها مشاوره بگیرید. و نمونه ای دیگر را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنید .بعد از مشخص شدن رنگ , مشخصات فیزیکی و کشش بازار سنگ آنگاه می توانید جهت جذب سرمایه گذار با اطلاعات کافی از سنگ معدن مورد نظرتان با آنها وارد مذاکره شوید.

پرسش:سلام.
جهت استفاده از سنگ برای دیوار راه پله از چه سنگی و چه سایزی می توان استفاده کرد؟
پاسخ:

دیوار راه پله و پارکینگ در ساختمان به دلیل اینکه در معرض بارش و نور مستقیم آفتاب و سرما و گرمای شدید نیست در نتیجه محدودیتی در استفاده از انواع سنگها در دیواره های آنها وجود ندارد.

در نتیجه میتوان از انواع سنگهای تراورتن,مرمریت,گرانیت و ... استفاده کرد.

سایز سنگهایی که میتوان استفاده کرد نیز کاملاً سلیقه ایی بوده و میتوان با هر طرحی سنگها را بر روی دیوارها نصب کرد.

پرسش:کاربرد ، مزایا و قیمت متوسط سنگ مرمریت چیست ؟
پاسخ:

سنگ های مرمریت از نظر زمین شناسی زیر شاخه ی سنگهای دگرگونی بوده و دارای تخلخل کم و بافت متراکم هستند و درصد جذب آب پایین تری نسبت به سنگ های تراورتن و گرانیت دارند.

سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی هایی که در تنوع شکل و رنگ و بافت آنها وجود دارند برای فضاهای داخلی بسیار زیبا و پر کاربرد هستند. یکسری از مرمریت ها بدلیل مقاومت سایشی خوب آنها ,جهت استفاده در کف فرش راه رو ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی فرآوری سنگ می توان سنگ های مرمریت را در ابعاد بزرگ اسلب و تایل تهیه کرد.

قیمت سنگ های مرمریت به دلیل تنوع زیادی که در ایران دارند ,طیف نسبتاً گسترده ای را شامل می شوند.

پرسش:سلام معدن سنگ بازالت دارم که ب صورت کوپ می باشد میخوام ی سنگبری بزنم برا برش سنگ بازالت تو شهر چالدران که قیمتش مناسب باشد ایا شما می توانید قیمت ماشین الات اونو و اینکه ایا برش این سنگ راحت هس یا نه ما را راهنمایی کنین ممنونم
پاسخ:
 در رابطه با قیمت ماشینالات فرآوری سنگ میتوانید با شرکت های سازنده ماشینالات که آگهی های آنها در وبسایت ثبت شده است استعلام بفرمایید.
برش سنگهای خانواده آذرین نیازمند تیغه برش ها و سیگمنت های مخصوص است. ما پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به برش سنگ نسبت به ارزیابی و تحلیل دقیق بازار آن و اقبال عمومی نسبت به آن اطمینان حاصل فرمایید.
پرسش:با سلام
نحوه ساخت ماستیک برای تراورتن شکلاتی به چه صورت است ؟
با تشکر
پاسخ:

طرز تهیه ماستیک مخصوص هر سنگ مستلزم ترکیب رنگ خاصی است که با توجه به بافت و رنگ هر سنگی توسط افراد ماهر صورت می پذیرد .

ماستیک از ترکیب رزین پلی استر،اروزیل،استایرن،کبالت و رنگهای افزودنی درست می شود.

پرسش:برای فروش سنگ چگونه به مشتریان اعتماد کنیم ویا مطمئن ازپاس شدن چکهایشان شویم
پاسخ:

اعتماد کردن به مشتری در ایران از جمله دغدغه های همیشگی همه ی صنوف از جمله سنگ از گذشته تا کنون بوده است.

فروش اعتباری یا چکی در ایران به دلیل ضعف نظام بانکی در صدور دسته چک به افراد واجد شرایط همیشه درد سر ساز بوده است.

این که چگونه به مشتری اعتماد کنیم قطعاً نیازمند تجربه در معامله است ولی با رعایت برخی موارد زیر می توان تا حدودی با خیال راحتری به مشتری اطمینان کرد.

*استعلام چک مشتری از بانک عامل*عدم فروش سنگ به واسطه های تازه کار و نابلد*عدم دریافت چک های طولانی مدت*استعلام آدرس مشتری و مطمعن شدن از صحت آن*دریافت رسید معتبر از مشتری پس از تحویل سنگ*امضا کردن طی نامه قبل از معامله* امضا کردن شخص خریدار در پشت چکی که مال خوش نیست* و اقدامات دیگری که با تجربه در تعدد معامله کردن بدست می آیند

پرسش:با سلام و احترام

برای برش سنگ های صادراتی، از چه دستگاههایی استفاده شود بهتر است؟
پاسخ:

افزایش کیفیت برش سنگ های ساختمانی که مناسب برای صادرات باشد نیاز به دستگاه های بروز و سالم دارد.

دستگاه هایی که دقت برش آنها در ایجاد ضخامت یکسان و یکنواخت ،زوایای گونیا بالا باشد.

استفاده از دستگاه برش اره ، فرز دروازه ای، کالیبر،کله بر اتوماتیک، ساب اتو ماتیک با شاسی قوی و ستون های چدنی، عرضی بر کم لرزش و... نقش بسزایی در افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ جهت صادرات دارند 

پرسش:بهترین نوع سنگ برای پله خارجی که در معرض باران و آفتاب گیلان قرار دارد چیست؟ از نظر مقاوت و همچنین لیز و سر بودن...
پاسخ:

سنگ هایی که از نظر جنس و بافت داری ترک و درز کمتری هستند مثل سنگ کریستال لایبید،مرمریت خوی، مرمریت پرطاووسی یزد، گوهره، تراورتن و ... گزینه های مناسبی جهت پلکان بیرونی ساختمان در مناطق گرم و مرطوب هستند.

جهت برطرف کردن سری سطح صیقلی سنگ نیز میتوان با استفاده از شیار زدن ، یا تیشه کردن و یا چسباندن نوار لاستیکی بر روی لبه ی پله اصطکاک سطح را افزایش داد تا مانع از سر خوردن پا شود. 

.: نمایشگاه های سنگ:.

.: جستجو نوع سنگ :.

.: جستجو رنگ سنگ :.

پایگاه ملی داده های علوم زمین
بازار بین المللی سنگ
پورتال وزارت صنعت،معدن،تجارت
خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک

اشتراک خبرنامه

جامعه مجازی صنعت سنگ ایران

  استان ها       دانستنی ها
پرسش و پاسخ     اخبار
درج آگهی    تعرفه ها
    مجلات