استونی   جامعه مجازی صنعت سنگ ایران


                   بررسی،انتخاب و ارتباط آنلاین                                 

پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷

عضویت

فراموشی رمز

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
شرکت صنایع معدنی شهاب سنگ
گروه سنگ عرش
کارخانه سنگبری اورست نو،تولید و فرآوری تراورتن حاجی آباد و عباس آباد
گروه معادن و سنگبری های پور حسنی ISCO
وب سایت دکتر حسن روحانی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
صفحه نخست »

دانستنیهای سنگ » سنگ و ساختمان

یکشنبه 07 شهريور 1395
0
محبوب
سنگ و ساختمان
قدمت استفاده از سنگریزه ها و خرده سنگ ها:انسان از زمان های دور سنگریزه ها را جمع می کرد و از آنها ابزار می ساخت ،او از آنها مهره درست می کرد و رنگ می زد تا زینت تن او می شود .8هزار سال قبل از میلاد مردم منطقه ای که اکنون فرانسه و اسپانیا نامیده می شود با اجرای رنگ قرمز روی سنگریزه ها نقطه گذاری و خطوط موجدار می کشیدند و آنها را تزئین می کردند.

سنگ و ساختمان

مقدمه:

قدمت استفاده از سنگریزه ها و خرده سنگ ها:انسان از زمان های دور سنگریزه ها را جمع می کرد و از آنها ابزار می ساخت ،او از آنها مهره درست می کرد و رنگ می زد تا زینت تن او می شود .8هزار سال قبل از میلاد مردم منطقه ای که اکنون فرانسه و اسپانیا نامیده می شود با اجرای رنگ قرمز روی سنگریزه ها نقطه گذاری و خطوط موجدار می کشیدند و آنها را تزئین می کردند.

اولین نمونه های شناخته شده کاربرد موزائیک از سنگریزه ها متعلق به قرن هشتم قبل از میلاد و در آسیای صغیر است.در قرن سوم قبل از میلاد یونانی ها سنگفرش های موزائیکی وسیعی از سنگریزه های تیره رنگ با انتقال با انتقال تدریجی بسیار ظریف به سمت رنگ روشن ساختند.

موزائیک های مقدونیه به درجه اوج صنعت خود رسیدند،آنها با ساروج کردن تکه های باریکی از سرب خط فاصل تندیس ها را طراحی می کردند و به آنها استحکام می بخشیدند.در موزائیک های قدیمی چینی ها آمیخته ای از نقش های هندسی و نقش مایه های گل و گیاه بوده و اغلب باکاشی های سقف طرح ریزی می شد.درمقابل موزائیک های پرتغالی ها به طور معمول برجسته و انتزاعی بود.

سنگ فرش های موزائیکی اسپانیا بیشتر پالوده شده و با سنگریزه های خاکستری،سفید و ارغوانی انواع طرح های هندسی را خلق کرده اند .در بعضی از فرهنگ ها سنگ علاوه بر جنبه کاربردی و تزئینی اهمیت معنوی نیز دارد،در باغ های ژاپنی سنگ ها ،بنیاد و روح باغ،به شمار می روند و در باور آنها سنگ پناهگاه خیابان است.اغلب سنگ های ویژه را در محل وسیعی از شن و ماسه قرار می دهند که به زیبایی شیار کشیده شده است تا به اجناس آرامش و تعادل کامل دست دهد.

1-استخراج بلوک سنگ از معدن

استخراج بلوک سنگ از معدن توسط دستگاه سیم برش الماسه و یا انفجار صورت می پزیرد.در استخراج سنگ های ساختمانی غلاوه بر نمونه بلوک سنگ جهت تامین سنگ ها نما از باطله های آنها نیز استفاده از جداول در خیابان ها استفاده می شود.

در استخراج سنگ های ساختمانی باید توجه داشت که به گونه ای سنگ استخراج می شود تا با کمترین باطله برخورد کرده و یا با بهترین باطله برخورد کرده و با بهترین کیفیت سنگ استخراج شود.در سنگ های آهکی و مرمریتی از سیم برش الماسه و انفجارهای کنترل شده و توسط پاکت ها جهت استخراج سنگ استفاده می شود اما اخیرآاز مواد منبسط شونده همچون کتراک نیز می توان جهت استخراج سنگ ها به صورت بلوک های منظم جهت کاهش باطله شود.

2-سنگ تزئینی ،ساختمانی و نما

سنگ تزئینی،سنگی است طبیعتی که در اندازه مشخص انتخاب ،تراش و یا برش خورده باشدبه معنای وسیع کلمه ، اصطلاح سنگ تزئینی شامل سنگ ها در هر شکل می شود که به طور مستقیم و پس از برش،سائیده شدن و صیقل کاری در نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها به کار می روند.سنگ های تزئینی از نظر سنگ شناسی به یکی از گروه های سنگ آذرین ،دگرگونی و یا رسوبی اختصاص دارند و شامل انواع مرمر ،مرمریت ،چینی ،کنگلومرا ،تراورتن ،ماسه سنگ ،گرانیت،دیوریت،سینیت،گابر و بعضی موارد کم اهمیت تر می باشد.

سنگ های اصلی مورد استفاده در سنگ نما عبارتند از:مرمر،تراورتن ،سنگ چینی ،مرمریت،ماسه سنگ و سنگ لوح.

از سنگ های آذرین به جز گرانیت نمونه های دیگر را کمتر استفاده قرار می دهد .به هر حال انواع دیگر سنگ های آذرین مورد استفاده در صنایع ساختمانی عبارتند از:دیوریت ،بازالت،سینیت،کابرولابرادیوریت و دیاباز.اصطلاحات به کار گرفته شده در صنایع سنگبری در همه جای دنیا تفاوت فاحش با اصطلاحات سنگ شناسی آنها از دید زمین شناسان دارد.به عنوان مثال اصطلاح گرانیت قابل برش نه تنها به گرانیت حقیقی بلکه به سنگ هایی مانند کوارتزدیورتیت،سینیت ،کوارتزپورفیری،شیست،گنایس وحتی گابرو اطلاق می شود و یا مرمر قابل برش نه تنها شامل مرمر حقیقی است بلکه انواع سنگ های آهکی دگرگون نشده و همچنین هر گونه آهک صیقل پذیر را نیز شامل می شود.سنگبری ها،سنگ هایی نظیر سرپانتین،انیکس،تراورتن وحتی انواعی از گرانیت ها را مرمر می نامند و بنابریان مفهموم دگرگون شدن سنگ های آهکی به منظور تبدیل شدن به مرمر که از اصول پایه در سنگ شناسی است برای سنگ های نما در بازار سنگبری مصداق ندارد.

v     مشخصات کلی انتخاب سنگ برای مصارف ساختمانی

1-بافت سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد،یعنی بدون شیار ،ترک و رگه های سست باشد (کرمو نباشد).

2-بدون هرگونه خلل وفرج باشد.

3-پوسیدگی نداشته باشد.

4-یکدست ،یکنواخت و محکم باشد.

5-سنگ ساختمانی شاید آب زیاد جذب کند ،لذا نباید:

الف-درآب متلاشی یا حل شود.

ب-تمام یا قسمتی از آن بیش از 8 درصد وزن خود آب بمکد.

6-سنگ ساختمانی نباید آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی باشد.

7-سنگ باید شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمیل کند لذا باید:

الف)در برابر،یخبندان ،تغییرات دما و در صورت وجود جریان آب در مقابل آن و کلیه عوامل فرسایش مقاومت کند.

ب)در برابرمحیط های شیمیایی ،اسیدی و قلیلیی و همچنین عمل آبکافت و اکسید اسیون مقاومت کند.

8-مقاومت فشاری باربر نباید کمتر از 150کیلومتر بر سانتی مترمربع باشد.

9-در مقابل سایش مقاوم باشد.

نمای سنگی خود دارای انواع مختلفی هستند که عمده این تمایزات را می توان در تفاوت نوع سنگ موجود در طبیعت نام برد .لذا در اینجا جایز است قبل از معرفی انواع سنگ ها ابتدا به توضیح واژه سنگ تزئینی پرداخته و سپس به معرفی نماها بپردازیم.

3-سنگ های قابل برش از نظر shestoperov

با توجه به نکات فوق انواع سنگ های قابل برش مورد استفاده برای مصارف گوناگون را شستوپروف (shestoperov) در سال 1983 به شرح پیشنهاد کرده است.

سنگ روکاربناها:آهک های متراکم ،ماسه سنگ ،مرمرهای الوان ،توف های آتش فشانی ،گرانیت سینست،دیوریت،لابرادوریت،کابرو،بازالت و سنگ های دیگری که قابل دسترس بوده و با شرایط ساختمان سازگاری داشته باشند.

سنگ مورد استفاده در دیوارها :آهک ،دولومیت ،ماسه سنگ ها ،سنگ گچ و توف های آتش فشانی است.سنگ نمای داخل بناها:مرمرهای صیقل پذیر،سنگ گچ ،توف،برش،کنگلومراهای با سیمان کربناته.

v     سنگ های مورد استفاده برای مصارف خاص صنعتی(خود شامل موارد ذیل است)

سنگ های مقاوم در مقابل حرارت:سنگ صابون (تالک،تالک شیست)توف،آندزیت،بازالت،دیاباز.

سنگ های مقاوم در مقابل اسیدها:گرانیت،دیوریت،کوارتزیت،ماسه سنگ های سیلیسی،آندزیت،تراکیت،بازالت،دیاباز،کلسیت.

سنگ های مقاوم در مقابل قلیائی ها :آهک های متراکم،دولومیت ها ،منیزیم ها ،ماسه سنگ های آهکی.

سنگ های مورد استفاده برای پله های خارجی بناها:ماسه سنگ،گرانیت،دیوریت،سینیت،کابرو،بازالت

سنگ های مورد استفاده برای پله های داخلی بناها:مرمر،گرانیت،لابرودوریت.

 

4-عمر مفید سنگ های ساختمانی ،تزئینی و نما

 

عمر مفید سنگ یا دوام آنها در مقابل عوامل فرسایش مورد توجه کارشناسان و افراد دست اندرکار سنگ است و عموما سعی می شود به طریقه آزمایشگاهی ارقامی برای این منظور ارائه گردد.ولی با بررسی ساخمان های قدیمی یا پله تاریخی می توانیم عوامل فرسایش را به طور مستقیم مورد مطالعه قرار دهیم و با تهیه آماری از انواع سنگ و فرسایش حد طبیعی عمر سنگ را به دست آوریم و هر چه آمار بیشتر باشد نتایج ما به واقعیت نزدیک تر است.

 

5-کم کردن ضایعات سنگ

 

یکی از راههای کم کردن ضایعات سنگ چسب و تور کردن بلوک سنگ است که در هر مترمربع مبلغ 20.000 ریال جهت هزینه چسب و تور استفاده می شود .چسب و تور جهت سنگ هایی استفاده می شود که در زیر قله برخرد می گردند وسنگ دارای پرت زیاد می گردد. لذا مجبور می شویم این عمل را برروی سنگ انجام دهیم البته در برخی از سنگ ها این عمل توجیه اقتصادی ندارد.در ایتالیا یکی از روش هایی که سنگ را چسب  می کنند این است که بلوک سنگ هایی که احتمال خرد شدن را دارند دپو کرده و همزمان در یک استخر چسب قرار می دهند تا چسب در بین خلل و فرج فرو رفته ،پس از این مرحله بلوک سنگ را خارج ساخته و به کارخانه می فرستند این نوع چسب رزینی به گونه ای عمل می کند که در حین ساب خوردن نه تنها از کیفیت سنگ کم نمی سازد بلکه به کیفیت آن در هنگام ساب خوردن می افزاید.

 

6-عوامل مهم تشکیل ضایعات و باطله های سنگ های تزئینی

-کارخانجات سنگ با توجه به قله های آورده شده به کارخانجات که این قله ها دارای شکاف هایی بوده که در موقع برش توسط قله بر در کارخانه باعث ضایعات بیشتر شده و از استحکام معمول محصول نیز می کاهد.

-براساس آمار به دست آمده ، یک تن سنگ زمانی که از معدن خارج می گردد 50درصد آن ناسالم و غیرقابل استفاده است که ضمن ایجاد ضایعات در نتیجه مصرف کننده باید برای هر یک تن سنگ دو برابر بهای آن را بپردازد.

- معمولا پلاک هلیی که در کارخانجات سنگبری، استفاده می گردند یا تولید می شوند به علت عدم دقت در حمل غالبآ باعث ایجاد شکستگی در لبه ها،ترک ها و یا خراش در سطح ساب خورده می شود و باعث ایجاد ضایعات می شود.

- توسط دستگاه بلوک بر

- توسط اره گروه های چند تیغه ای

- توسط چکش

- چنانچه امتداد لایه ها به موازات راستای چین خوردگی نباشد سنگ شکستگی بیشتری دارد.

- تاثیر گسله ها و درزه ها بر سنگ ها

- سنگ های واقع در نواحی شکسته

- روند استخراج در جهت عکس شیب طبقات نباشد.

- معادنی که به روش انفجاری استخراج می گردند در اثر ضربه انفجار به میزان زیادی درزه ایجاد می شود که در زمان برش یا صیقل منجر به شکستن پلاک و ایجاد ضایعات می گردد.

- توسط دستگاه سیم برش هنگام برش سنگ.

7-مقایسه ضایعات سنگ در معدن و کارخانه فرآوری

باطله های موجود در کارخانه و معدن یک شباهت به هم دارند و آن این است که هر دو ماده یک جنس و یک ترکیب شیمیایی دارند ولی از نظر عملکرد با هم تفاوت دارند و این عملکرد بستگی به نوع سنگ ،ضخامت واز اندازه های متفاوتی که دارند متفاوند.

8-مقایسه کاربردی ضایعات و باطله های سنگ های گرانیتی و تراورتن

1-بسته به نوع سنگ می توان از آنها استفاده های زیادی کرد،اگرسنگ های ضایعاتی از نوع آذین باشند که سخت می باشند .می توان از آنها برای تولید سنگفرش استفاده نمود ،ولی اگر سنگ های نرم باشند مانند تراورتن می توان آنها را به پودر سنگ تبدیل نمود یا از آنها برای تهیه سنگ های آنتیک که در نماها استفاده می شود بهره برد.

2-معادن سنگ گرانیت 25 درصد معادن سنگ را تشکیل می دهند و بیشترین ضایعات سنگ ها هم مربوط به سنگ گرانیت است زیرا روش استخراج در این معادن فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد ولی در معادن سنگ نرم از جمله تراورتن با توجه به استفاده  از روش های مکانیزه ، مقدار باطله در حد کمی است و در گذشته  قطعات کوچک سنگ تراورتن در معادن دپومی شدند ولی هم اکنون با افزایش قیمت سنگ ،فرآوری این قطعات از نظر اقتصادی توجیه پذیر است.

9- دلایل عدم به کارگیری سنگ های گرانیتی و کوارتزیت جهت استفاده سنگ های آنتیک

1-ضایعات سنگ هایی که برای تولید سنگ های آنتیک به کار می رود ،بایستی سختی قابل قبول داشته باشند سختی زیاد نیز شرایط برش و صیقل دادن سنگ را مشکل ساخته . هزینه تهیه سنگ آنتیک را بالا می برد .لذا سختی باید در حد قابل قبول باشد در نتیجه تهیه سنگ های آنتیکی به دلیل سختی زیاد گرانیت ها و کوارتزیت ها گران تمام می شود.

2-به طور کلی ضایعات سنگی که در برابر اسیدها مقاوم می باشند جهت تولید سنگ های آنتیک مناسب نمی باشند از جمله گرانیت،سینیت،دیوزیت،کوارتزیت،آنزریت،تراکیت،بازاکت ،دیابازو ماسه سنگ ولی سنگ های ذکر شده جهت تولید سنگ فرش ،کف پوش،دیوار داخلی یا خارجی مناسب می باشند.

10-دلایل استفاده از ضایعات سنگ های تراورتن جهت تولید سنگ های آنتیک

1-مقاومت قابل قبول سنگ های تراورتن 2-سختی کم3  -قابلیت ساب و برش4 -استحکام بالا و شکل پذیری 5-بلوری بودن 6-چگالی زیاد 7-زیبایی ظاهر 8-وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل به ملات 9-سهولت دسترسی 10-عدم امکان آلتره شدن ذخایر آن 11-تنوع رنگ ها 12-ارزانی نسبت به سایر سنگ ها 13-عدم وجود ساختارهای تکنونیکی بر روی این ذخایر به دلیل جوان بودن آنها (کوارترنر)14-شرایط استخراج ایده آل دارند به همین دلیل اغلب با لایه بندی افقی ،شیب کم و در نقاط کم ارتفاع و قابل دستیابی تشکیل می گردند15 –مقاومت فشاری 16-جذب رطوبت 17-در مقابل قلیایی ها مقاومند 18-افزایش صادرات سنگ های تراورتن باعث بالا رفتن توان مالی معدن و ایجاد واحد فرآوری باطله شده.

11-سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ های مصنوعی از ترکیب مجدد سنگ های طبیعی با مواد افزاینده دیگر به دست می آیند که به آنها وزن کمتری داده و در نتیجه نصب آنها سریع تر می شود.برای آنکه بدانیم سنگ های مصنوعی از چه چیز ساخته شده اند به اختصار می توان گفت که این سنگ ها از ترکیب سیمان ،رس ها ،اگر گات های سنگ های ضایعاتی و خاک های سبک وزن ساخته می شوند .مواد به کار رفته در این سنگ ها تمامآ کیفیتی مبتنی بر ملاحظات محیطی و انسانی دارند.رنگ دانه های اکسید آهن رنگ مورد نظر را به این سنگ ها می دهد.ترکیبی که از این راه به دست می آید در قالب هایی ریخته می شود که دارای نقش و نگارهای سنگ های طبیعی می باشند و به این سنگ ها سیمایی کاملا طبیعی می دهد.از نظر قیمت ،سنگ های مصنوعی به مراتب قیمتی کمتر از سنگ های طبیعی دارند،چرا که کارهای دشواری که روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده کردن آن انجام می شود در موردسنگ های مصنوعی غیرضروری می نماید و دارای وزنی کمتر و ضخامتی کوچکتر هستند که به ما این اجازه را می دهد که سه برابر سنگ های طبیعی بتوانیم آنها را به کار گیریم.علاوه بر اینها مقاومت ساختاری آنها در فونداسیون ها ی خاص توانایی تحمل بارهای زیاد را به آنها می دهد.سنگ های مصنوعی در واحد مترمربعی برای قطعات تخت به فروش می رسند  وبسته بندی آنها در جعبه های چوبی دستی انجام می شود.

12-ویژگی های سنگ های مصنوعی

1-تنوع در رنگ با قابلیت اجرای طرح های مختلف و دلخواه

2-سبک تر از سنگ های طبیعی و با وزن مخصوص 1100 تا 1300 کیلومتر بر متر مکعب است که همین امر باعث وزن کمتر ساختمان و در نتیجه کاهش اثر زلزله بر ساختمان می شود .

3-قابلیت جذب آب در حد صفر

4-عدم محدودیت در ابعاد تولیدی با نصبی همانند سنگ طبیعی

5-استقامت (کشش و فشار)بالاتر از سنگ های طبیعی

6- اسکوپ سر خود است.بدین معنی که برخلاف سنگ های طبیعی در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی به مرور زمان از بدنه ساختمان جدا نمی شود ،از آشناترین معایب سنگ طبیعی ،همین جداشدن تدریجی از بدنه ساختمان است.

7-مقاومت بالا در برابر عوامل جوی

8-استحکام و انسجام بالا

9-تنوع پذیری بالا

10-نصب راحت و بدون دردسر

 

13- مراحل تولید بلوک سنگ مصنوعی

هر پلان تولیدی به سه بخش یا دپارتمان تقسیم می شود که خود به وسیله ماشین آلاتی که پروسه های خاص کاری را دارند تجهیز شده است.

مراحل اول:ساخت بلوک

1-     ماشین ها وتجهیزاتی که ترکیبات مخلوط را تامین می کنند و آنها را برای پلان بعدی مهیا می سازد.

2-     ماشین ها و تجهیزاتی برای مخلوط کردن ترکیبات و فرستادن آنها به خط ساخت بلوک

3-     ماشین ها ی ترکیب کننده بلوک و به منظور فشرده کردن و فشار و لرزش تحت شرایط خلآ

مرحله دوم :بریدن بلوک ها در ابعاد slab

ماشین ها و تجهیزاتی برای برش بلوک ها به اسلب ها

مرحله سوم :فرآیندهای اسلب (پرداخت slab)

خطوط پیوسته و ماشین آلاتی برای پرداخت اسلب ها (کالیبره کردن ،پولیش،اندازه کردن و ابزار کاری)

در پایان این خط تولید ،مرحله بسته بندی اتوماتیک برای قطعات انجام می شود.

14-تکنولوژی ساخت سنگ مصنوعی

موادی که برای خط تولید سنگ های مصنوعی به کار می روند طوری انتخاب می شوند که برای کارهای داخلی و خارجی ساختمان چه در کف و چه در نما ایده ال باشد.تکنولوژی ترکیبی ویبره

-          پرس و نیز به کاربردن مواد طبیعی سنگ در ترکیب آن از جمله مرمرها ،سنگ های کلیستی،گرانیت ها و سنگ های سیلیسی به همراه سیمان و مقدار کمی آب خواصی به سنگ می دهد که 75درصد کیفیت خواص سنگ طبیعی را دارا باشد.محصولات استاندارد آنهایی هستند که پس از تولید آماده نصب بوده و پارامترهای آنها تکمیل و ضخامت آنها کالیبره شده باشد و لبه هایش نیز ابزار خورده باشد.سنگ های طبیعی امروزه در مقابل فشار ،نور،اشعه ماوراء بنفش و ناملایمات جوی به صورت بسیار کاملی مقاوم هستند .به غلاوه محصولاتی هستند با نیاز به نگهداری  کم و می توانند پس از نصب بارها ساب خورده و صددرصد مانند سنگ طبیعی مانند سنگ طبیعی رفتار نمایند.از دیگر خصوصیات این سنگ ها می توان به تک لایه بودن آنها اشاره کرد که در محیط خلاء فشرده و ویبره می شوند و ترکیب آنها شامل درصد بالایی از دانه های به هم پیوسته از ترکیب آگرگات های سنگ طبیعی است مانند مرمر ،گرانیت،کوارتز،پروفیری،دیوریت که با سیمان پرتلند 25/5 کلاس 1 به هم می چسبند.میزان آب - سیمان در حدود 5و30 است.پانل ها درجه بندی شده،تخت و در قسمت های لبه همانگونه که ما بخواهیم پخ خورده و طبق تلورانس های دیمانسیونی بوده و از لحاظ عکس العمل در برابر آتش در کلاس 5 می باشند.رنگ آنها چه در برابر نور طبیعی و چه در مقابل نورماوراء بنفش تغییر نکرده و مات نمی شود.

15-مواد خام موجود در ترکیب سنگ ها

مواد خام اصلی که ترکیب سنگ مصنوعی به کار می روندعبارتند از:

آگرگات ها،منیرال های پرکننده،چسباننده ها،رنگ دانه ها ،افزودنی ها

16-آگرگات ها

مواد سنگی هستند که با عوامل چسبنده مخلوط شده و مخلوطی را می سازند که کاملا فشرده می شود .آگرگات ها ممکن است آهکی باشند مانند مرمریت ،دولومیت و دیگر سنگ های آهکی یا سیلیکاته باشند مانند گرانیت ،پرفیری ،کوارتز،بازالت ،ماسه های سیلیکاتی ،کوارتزیت و غیره.

آگرگات ها ممکن است معمولا به شکل دانه های ماسه در اندازه های مختلف به کار برده می شوند.آگرگات ها ممکن است از خردایش قطعات بزرگتر سنگی و یا از رسوبات ماسه ای به طور مستقبم به دست آیند.

انتخاب طبیعت ،اندازه و دانه بندی آنها بستگی به سیمای سنگ و مشخصات فیزیکی و مکانیکی محصول دارد.

17-خردایش و انتخاب آگرگات های آهکی

آگرگات های خشک ممکن است به اندازه های مورد نیاز خرد شوند و در صنایع امروزی باید به ابعاد مناسب خرد شوند .مراحل تولید این قطعات همانطور که گفته شد در ابعادی که ماشین ها بایدآنها را مخلوط و بسته به اندازه سنگ های استفاده شده در پلان تولید دارد.پلان های "درون خانه ای"وقتی از مواد آهکی استفاده می کنند،به طور طبیعی با سنگ هایی تغذیه می شوند که ماکزیمم اندازه را داشته باشند.البته ابعاد بیش از 300میلی متر نمی باشند که می توانند از مواد باطله به دست آیند.سنگ های کوارتز و گرانیت معمولا باید به ابعاد 50-20میلی متر خرد شوند.

 

18-پودرها ومینرال های پرکننده

و قتی مینرال های پرکننده با رزین مخلوط شوند ،چسب های "پایه رزینی"را شکل می دهد.آنها حاوی موادمعدنی و سنگی کاملآ خرد شده با جنس های متفاوت هستند .به طور طبیعی،کربنات های کلسیم برای سنگ های ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرید که از آگرگات های آهکی  که در ابعاد سیلیکا می باشند در ترکیب خود به کار گرفته و به وسیله آگرگات های سیلیکاتی شکل می گیرند.مینرال های پرکننده مانند آگرگات ها به طور وسیعی در ترکیب مواد خام به کار می روند.

19-چسبانده ها

دارای ترکیبات ساختاری ساختاری رزینی هستند که همراه با پرکننده ها برای چسباندن دانه ها به کار می روند و پس از سخت شدن،پرکننده ها و آگرگات ها را کانلا به هم فیکس می نمایند و سنگی فشرده و مقاوم را به وجود می آورند.

رایج چسب ارگانیکی که مورد استفاده قرار می گیرد "رزین پلیمری غیر اشباع "با فرمولی بسیار مناسب برای تولید محصولات سنگ مصنوعی است.آنچه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ،اورتوفتانیک رزین نیمه سختی با حداقل واکنش است.رزین های پلی استر محصولاتی با کاربرد زیاد هستند.به غلت وجود اجزاء تکنیکی در آنها ،آنها در مناطق با تکنولوژی بالا مورد استفاده قرار می گیرند.مانند اتومبیل سازی و علوم وابسته به ساختمان ها و صنایع ترکیبی .درتکنولوژی سنگ های مصنوعی به منظور تولید بلوک ها این اجازه داده می شود تا هم از چسب های ارگانیک (و رزین های ساختاری)وهم از چسباننده های غیر ارگانیک (سیمان پرتلند)بدون هیچ تغییری در پلان تولید استفاده شود.البته هر چسباننده ویژگی های خاص خود را به محصول خواهد داد.

20-رنگ دانه ها

مخلوط می تواند رنگ های گوناگونی به وسیله اضافه کردن بعضی رنگ دانه ها داشته باشد.رنگ دانه ها نقش رهبری و هدایت کنندگی در پروسه ساخت را دارند،در واقع به همراه رنگ طبیعی و اندازه آگرگات ها آنها رنگ های جذاب و زیبایی را بوجود می آورند ورایج ترین رنگ دانه های مورد استفاده اکسیدهای فلزی پودر شده می باشند که می توان به سادگی آنها از تامین نمود و به عنوان رنگ های صنعتی در بازار وجود دارند.به دلیل ساختار شیمیایی ثابت اینرنگ دانه ها این اکسید های فلزی به مرور زمان تغییر رنگ نمی دهند.

مقدار کمی از اکسید ها معمولا بین 3 تا 5کیلوگرم در هر متر مکعب برای رنگ کردن مخلوط سنگ مصنوعی به کار می رود.

21-افزدونی ها

مواد مختلفی هستند که به مقاصد مختلف و به مقدار بسیار کم به مخلوط افزوده می شوند.کاتالیزیست ها و پروموترها برای سخت کردن رزین به مخلوط اضافه می شوند که بین 1تا 3درصد ترکیب وزنی مخلوط اند.

نتیجه گیری و پیشنهادات

با عنایت به بلا استفاده بودن ضایعات در معادن و کارخانجات فرآوری و هزینه تولید سنگ های آنتیک که به مراتب از هزینه های تولید پلاک در سنگ های تزئینی کمتر می باشند پیشنهاد می گردد وزرات صنایع و معادن از اجرای طرح تاسیس کارگاه های تولید سنگ های آنتیک در جوار معادن و همچنین در جوار کارخانجات فرآوری سنگ (در جوار دپوی باطله )حمایت نمایند از بابت:

1-استغا ل  2-سود آوری 3-ارزش افزوده 4-استفاده بهینه از ضایعات

 

 

-

 

 

 
پرسش و پاسخ

پرسش:سلام وقت بخیرمن برای نمای خارجی ساختمان میخواهم از سنگ تراانیکس سفید استفاده کنم میخواهم بدانم کیفیتش مانند تراوتن است بعدها مشکلی بهم نمیزند
پاسخ:

تراانیکس سنگی است که هم در آن رگه های مرمر یافت می شود هم تراورتن

استفاده از سنگ تراانیکس برای نمای خارجی نما بلا مانع است ولی بهتر است در فضای سرپوشیده از آن استغاده شود زیرا نفوذ رطوبت و سرما به سنگ به دلیل عدم یکنواختی در بافت آن موجب از هم گسیختگی و کدر شدن آن به مرور زمان می شود. 

پرسش:سلام وقت بخیر .تیم فوتبال جوانان باشگاه صبا صفه اصفهان با توجه به بی بضاعت بودن بازیکنان تیم ونوپا بودن این باشگاه نیاز به اسپانسر و حامی مالی دارد آیا مجموعه سنگبریهای شهرک محمود آباد در این زمینه مساعدت مینمایند؟.باتشکر
پاسخ:

سلام

جهت پیدا کردن حامی مالی باید بصورت حضوری به محل هیات امنا شهرک واقع در شهرک صنعتی محمد آباد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

پرسش:با سلام
بنده مهندس معدنم و یک معدن سنگ مرمریت به رنگ کرم طوسی در نزدیکی شهرستان اقلید با موقعیت عالی دارم جهت راه اندازی به یک سرمایه گذار نیازمندم لطفا کمکم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز

جهت جذب سرمایه گذار برای معدن اکتشافی مد نظرتان ابتدا باید نمونه ای از سنگ معدن را که قابل برش باشد بیرون آورده و آن را جهت برش زدن و فرآوری کردن به یک کارخانه سنگبری بدهید و از آنها مشاوره بگیرید. و نمونه ای دیگر را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنید .بعد از مشخص شدن رنگ , مشخصات فیزیکی و کشش بازار سنگ آنگاه می توانید جهت جذب سرمایه گذار با اطلاعات کافی از سنگ معدن مورد نظرتان با آنها وارد مذاکره شوید.

پرسش:سلام.
جهت استفاده از سنگ برای دیوار راه پله از چه سنگی و چه سایزی می توان استفاده کرد؟
پاسخ:

دیوار راه پله و پارکینگ در ساختمان به دلیل اینکه در معرض بارش و نور مستقیم آفتاب و سرما و گرمای شدید نیست در نتیجه محدودیتی در استفاده از انواع سنگها در دیواره های آنها وجود ندارد.

در نتیجه میتوان از انواع سنگهای تراورتن,مرمریت,گرانیت و ... استفاده کرد.

سایز سنگهایی که میتوان استفاده کرد نیز کاملاً سلیقه ایی بوده و میتوان با هر طرحی سنگها را بر روی دیوارها نصب کرد.

پرسش:کاربرد ، مزایا و قیمت متوسط سنگ مرمریت چیست ؟
پاسخ:

سنگ های مرمریت از نظر زمین شناسی زیر شاخه ی سنگهای دگرگونی بوده و دارای تخلخل کم و بافت متراکم هستند و درصد جذب آب پایین تری نسبت به سنگ های تراورتن و گرانیت دارند.

سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی هایی که در تنوع شکل و رنگ و بافت آنها وجود دارند برای فضاهای داخلی بسیار زیبا و پر کاربرد هستند. یکسری از مرمریت ها بدلیل مقاومت سایشی خوب آنها ,جهت استفاده در کف فرش راه رو ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی فرآوری سنگ می توان سنگ های مرمریت را در ابعاد بزرگ اسلب و تایل تهیه کرد.

قیمت سنگ های مرمریت به دلیل تنوع زیادی که در ایران دارند ,طیف نسبتاً گسترده ای را شامل می شوند.

پرسش:سلام معدن سنگ بازالت دارم که ب صورت کوپ می باشد میخوام ی سنگبری بزنم برا برش سنگ بازالت تو شهر چالدران که قیمتش مناسب باشد ایا شما می توانید قیمت ماشین الات اونو و اینکه ایا برش این سنگ راحت هس یا نه ما را راهنمایی کنین ممنونم
پاسخ:
 در رابطه با قیمت ماشینالات فرآوری سنگ میتوانید با شرکت های سازنده ماشینالات که آگهی های آنها در وبسایت ثبت شده است استعلام بفرمایید.
برش سنگهای خانواده آذرین نیازمند تیغه برش ها و سیگمنت های مخصوص است. ما پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به برش سنگ نسبت به ارزیابی و تحلیل دقیق بازار آن و اقبال عمومی نسبت به آن اطمینان حاصل فرمایید.
پرسش:با سلام
نحوه ساخت ماستیک برای تراورتن شکلاتی به چه صورت است ؟
با تشکر
پاسخ:

طرز تهیه ماستیک مخصوص هر سنگ مستلزم ترکیب رنگ خاصی است که با توجه به بافت و رنگ هر سنگی توسط افراد ماهر صورت می پذیرد .

ماستیک از ترکیب رزین پلی استر،اروزیل،استایرن،کبالت و رنگهای افزودنی درست می شود.

پرسش:برای فروش سنگ چگونه به مشتریان اعتماد کنیم ویا مطمئن ازپاس شدن چکهایشان شویم
پاسخ:

اعتماد کردن به مشتری در ایران از جمله دغدغه های همیشگی همه ی صنوف از جمله سنگ از گذشته تا کنون بوده است.

فروش اعتباری یا چکی در ایران به دلیل ضعف نظام بانکی در صدور دسته چک به افراد واجد شرایط همیشه درد سر ساز بوده است.

این که چگونه به مشتری اعتماد کنیم قطعاً نیازمند تجربه در معامله است ولی با رعایت برخی موارد زیر می توان تا حدودی با خیال راحتری به مشتری اطمینان کرد.

*استعلام چک مشتری از بانک عامل*عدم فروش سنگ به واسطه های تازه کار و نابلد*عدم دریافت چک های طولانی مدت*استعلام آدرس مشتری و مطمعن شدن از صحت آن*دریافت رسید معتبر از مشتری پس از تحویل سنگ*امضا کردن طی نامه قبل از معامله* امضا کردن شخص خریدار در پشت چکی که مال خوش نیست* و اقدامات دیگری که با تجربه در تعدد معامله کردن بدست می آیند

پرسش:با سلام و احترام

برای برش سنگ های صادراتی، از چه دستگاههایی استفاده شود بهتر است؟
پاسخ:

افزایش کیفیت برش سنگ های ساختمانی که مناسب برای صادرات باشد نیاز به دستگاه های بروز و سالم دارد.

دستگاه هایی که دقت برش آنها در ایجاد ضخامت یکسان و یکنواخت ،زوایای گونیا بالا باشد.

استفاده از دستگاه برش اره ، فرز دروازه ای، کالیبر،کله بر اتوماتیک، ساب اتو ماتیک با شاسی قوی و ستون های چدنی، عرضی بر کم لرزش و... نقش بسزایی در افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ جهت صادرات دارند 

پرسش:بهترین نوع سنگ برای پله خارجی که در معرض باران و آفتاب گیلان قرار دارد چیست؟ از نظر مقاوت و همچنین لیز و سر بودن...
پاسخ:

سنگ هایی که از نظر جنس و بافت داری ترک و درز کمتری هستند مثل سنگ کریستال لایبید،مرمریت خوی، مرمریت پرطاووسی یزد، گوهره، تراورتن و ... گزینه های مناسبی جهت پلکان بیرونی ساختمان در مناطق گرم و مرطوب هستند.

جهت برطرف کردن سری سطح صیقلی سنگ نیز میتوان با استفاده از شیار زدن ، یا تیشه کردن و یا چسباندن نوار لاستیکی بر روی لبه ی پله اصطکاک سطح را افزایش داد تا مانع از سر خوردن پا شود. 

.: نمایشگاه های سنگ:.

.: جستجو نوع سنگ :.

.: جستجو رنگ سنگ :.

پایگاه ملی داده های علوم زمین
بازار بین المللی سنگ
پورتال وزارت صنعت،معدن،تجارت
خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک

اشتراک خبرنامه

جامعه مجازی صنعت سنگ ایران

  استان ها       دانستنی ها
پرسش و پاسخ     اخبار
درج آگهی    تعرفه ها
    مجلات