استونی   جامعه مجازی صنعت سنگ ایران


                   بررسی،انتخاب و ارتباط آنلاین                                 

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷

عضویت

فراموشی رمز

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
شرکت صنایع معدنی شهاب سنگ
گروه سنگ عرش
کارخانه سنگبری اورست نو،تولید و فرآوری تراورتن حاجی آباد و عباس آباد
گروه معادن و سنگبری های پور حسنی ISCO
وب سایت دکتر حسن روحانی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
صفحه نخست »

دانستنیهای سنگ » «انقلاب اسلب » ،«انقلاب تزئینات»

چهارشنبه 03 شهريور 1395
0
محبوب
«انقلاب اسلب » ،«انقلاب تزئینات»
آسیب شناسی و راهکاری خروج از رکود صنعت سنگ ایران از منظر ماشین آلات چکیده : این مقاله سعی دارد با شناسایی فرصت های پیش روی صنعت سنگ ایران با معرفی دو راهکار «انقلاب اسلب» و «انقلاب تزئینات» به خروج این صنعت از رکورد کمک کند.

 

مقدمه :

رکورد قیمت جهانی نفت و پیش بینی های اقتصادی مبنی برتداوم این رکورد در سال های آینده ،فرصت تاریخی بی بدیلی را پیش روی صنایع غیر نفتی ایران ،قرار داده است تا همزمان با تمرکز دولت برصادرات محصولات غیر نفتی و در صدر آنها مواد و محصولات معدنی ،درکنار رفع تحریم ها و گشایش در روابط بین المللی ،امکان کسب سهم از بازارهای بین المللی در صنایعی که مزیت های رقابتی ملموسی نسبت به سایر رقبا وجود دارد،پیش روی بسیاری از صنایع ،از جمله صنعت سنگ ایران قرار گیرد.فراموش نکنیم که صنعت سنگ ،زیر مجموعه صنعت ساختمانی است که بررسی آمار آن نشان می دهد.بازار جهانی آن همواره رو به رشد بوده است و این ماهیت همواره رو به رشد،کاملا با ماهیت سینوسی صنعت ساختمان ایران متفاوت می باشد .صنعت سنگ ایران اگر قصد خروج از بحران رکودهای سینوسی که به تبع صنعت مادرش درایران بوجود می آید را دارد باید به دنبال صادرات و گرفتن سهم خود از بازارجهانی باشد.پر واضح است که موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و همسایگی با کشورهایی که به شدت نیازمند بازسازی و عمران هستند،فرصت طلایی ای را پیش روی صنعت سنگ ایران قرار داده است.

اما آیا واقعا صنعت سنگ ایران فاکتورهای لازم برای کسب سهم بازارهای جهانی را دارد؟جواب به این سوال با کمی مطالعه بر روی کیفیت سنگ فرآوری شده در داخل ایران منفی خواهد بود.به این مفهوم که اگر بخش فرآوری صنعت سنگ ایران را مشتمل بر بیش از 6500 کارخانه تولیدی در نظر بگیریم .میبینیم که اکثر قریب به اتفاق این کارخانجات از قله بر استفاده می کنند که استفاده از آن سالهاست در کارخانجات سنگ دنیا منسوخ شده و اره جای آن را گرفته است .از دیدگاه فنی قله بر و خط تایل ماهیتآ قابلیت تولید محصولی با ابعاد یکنواخت و استاندارد را دارا نیستند ،ضمن اینکه ظرفیت تولید پایین آنها مزید بر علت برای حذف شدن از کارخانجات فرآوری سطح دنیا شده است.

در این مقاله به دنبال ارائه راهکاراهایی از منظر ماشین آلات ، برای خروج از رکورد صنعت سنگ ایران هستیم.دلیل استفاده از واژه «انقلاب »در راهکارهای ارائه شده ،نیاز واقعی به یک تحول اساسی در صنعت ایران است،که در حاضر ،بیش از آنکه ویژگی های صنعتی را داشته باشد،سنتی است.

v    انقلاب اسلب

§ماربل:بررسی میزان تولید یک اره ماربل 80 تیغه ،اولین دلیل شایستگی جایگزینی اره به جای قله بر است.تولید حدود 1000متر مربع در روز، نشان می دهد،که با تولید حدود 3 برابری در مقایسه با قله بر مواجه هستیم،که قیمت تمام شده محصول را بسیار کمتر کرده و برای ورود به بازار جهانی مهیا می سازد .ضمن اینکه با بررسی مکانیزم کار قله بر و خط تایل،از دیدگاه مکانیکی ،امکان خطا در ابعاد محصول (طول،عرض و ضخامت)وجود دارد.حال آنکه این میزان خطا با توجه به مکانیزم حرکتی متفاوت اره به مراتب کمتر خواهد بود.

§گرانیت:سال ها بود که تولید اسلب گرانیت ،تنها با اره ای صورت می گرفت ،که سرعت برش آن تنها 2-3 سانتیمتر بر ساعت بود و به همین دلیل ،تعداد بلوک های زیر اره را بیشتر می کردند (مثلا 6 بلوک در اره هایی با 220تیغه )،تا ظرفیت تولید اره گرانیت را بالاتر ببرند،اما با پیشرفت تکنولوژی ،مولتی وایر(تا 84 سیم) ،به سرعت در حال جایگزینی با اره گرانیت است.توجه به سرعت برش

 30-40سانتیمتر بر ساعت در مولتی وایر،دلیل این اتفاق را روشن می کند .برش یک بلوک گرانیت ،تنها در 8 ساعت ،بیشتر شبیه به معجره است! ضمن اینکه ،ظرفیت بالای تولید ،تنها مزیت مولتی وایر به اره گرانیت نبوده و شامل موارد دیگری نیز می شود ،از قبیل:

 

·         کف سازی بسیار ساده و البته مسلح مولتی وایر،در مقایسه با فونداسیون پیچیده و پر هزینه اره گرانیت

·         استفاده از آب (بدون هیچ افزودنی )در مولتی وایر در مقایسه با حوضچه ابرسیو در اره گرانیت و دردسرهای خاص آن

·         ...

§  کوره های رادیو فرکانس رزین اپوکسی :

عرضه هر گونه اسلبی اعم از ماربل یا گرانیت ،دربازارهای جهانی ،بدون رزین اپوکسی ،خارج از عرف معمول است .تاکنون رزین اپوکسی مترادف بوده است .با کوره های طبقاتی ،که بنا به تعداد تجهیزات به کار رفته در این غول های شبیه ربات، نگهداری و تعمیرات آنها  بسیار پر هزینه  بوده است.خوشبختانه ،کوره های خطی رادیو فرکانس به سرعت در حال جایگزینی با کوره های طبقاتی هستند. سرعت این کوره ها تا 3 متر بر دقیقه بوده و نیازی به فونداسیون ندارند ، ضمن اینکه مصرف برق آنها به مراتب کمتر از کوره های طبقاتی است و هزینه های نگهداری و تعمیرات به مراتب کمتری هم دارند.

§تولید تایل از اسلب

همانطور که گفته شد،استفاده از قله بر در کاخانجات سنگبری منسوخ شده ،اما نیاز بازار به استریپ و تایل همچنان پابرجاست .بنابراین در کارخانجات مدرن ،پس از تولید اسلب،به دو روش اسلب را تبدیل به استریپ یا تایل می کنند.

1-در صورتی که کارخانه ای قصد تبدیل بخش عمده ای از اسلب خود به استریپ یا تایل را داشته باشد،توسط خطوط متنوع Cut to size که در انتهای خط تولید نصب می شود ،این کار را انجام می دهد.

2-با توجه به اینکه کارخانجات تولید اسلب ،بخش عمده ای از محصول تولیدی خود را به صورت اسلب می فروشند و فقط بخش کمی از محصول را ،بنا به سفارش مشتری cut to size می کنند ،با داشتن دستگاه فرز دروازه ای و با هزینه ای به مراتب کمتر از روش اول ،به راحتی می توانند همه انواع محصول را در سبد خود داشته باشند ،قابل ذکر است که استفاده از روش دوم ،در کارخانجات مدرن ، فرگیر تر است.

 

انقلاب تزئینات

ایرانیان از دیرباز در ساخت سازه های سنگی حیرت انگیز ،پیشرو بوده اند .تخت جمشید ،پاسارگاد و نقش رستم مصادیق بارزی از هنر ایرانیان باستان را به تصویر کشیده اند.جای بسی تاسف است که امروزه نیز تنها با استفاده از همان ابزار های قدیمی پدرانمان و بدون همراه شدن با تکنولوژی های روز دنیا ،به تولید مصنوعات سنگی می پردازیم و انتظار داریم ،تولیداتمان به صورت صنعتی جایگاه خود را پیدا کنند،(نگارنده به ارزش کارهای هنری دستی واقف است،اما اینجا صحبت از تولید،در ابعاد صنعتی است.

متاسفانه صنعت سنگ ایران مترادف شده است با واژه ضایعات فراوان و بهره وری عملا با مدیریت سنتی در این صنف در تضاد است،حال آنکه استفاده از ضایعات معادن و کارخانجات و تولید محصولات تزئینی یکی از بزرگترین بازارهای فروش محصولات سنگی را به خود اختصاص داده است و عملا با توجه به قیمت بسیار پائین ماده اولیه (که عملا چون ضایعات بوده قیمت بالایی نخواهد داشت)قابلیت ایجاد ارزش افزوده زیادی را دارد.

در این بخش سعی می شود ،به اجمال ،ماشین آلاتی که در زمینه تبدیل ضایعات معادن و کارخانجات به محصولات نهایی کاربرد دارند،معرفی شوند.

 

§ سیم برش سه بعدی

 

مکانیزم کار این دستگاه ،شبیه سیم برش تک سیم معمولی است،با این تفاوت که قابلیت حرکت در سه محور و حتی بیشتر را داراست و برای استحصال یک شکل سه بعدی از بلوک ضایعاتی به کار می رود.این دستگاه قابلیت تولید هر نوع محصول حجمی ساده (مثل نیمکت سنگی )،یا خوراک اولیه محصول حجمی سری کاری (مثل سری کاری تولید سراهی) را دارد.ضمنآدر کارخانجات تزئیناتی مدرن دنیا،خوراک اولیه دستگاه سی ان سی ،توسط این ماشین تهیه می شود،به این نحو که خشن کارهای اولیه را سیم برش سه بعدی ،به صورت سری کاری انجام داده را برای کارهای با دقت و ظرافت بیشتر تحویل دستگاه سی ان سی می دهد.

 

§        سیم برش افقی:          

جهت تولید اسلب های ضخیم از بلوک های ضایعاتی معادن ،ته بلوک های کارخانجات و یا بلوک ها ی خاص یا هدف تولید سنگ قبر،تاپ کانترو ...

 

§        پولیش تک هد:

جهت پولیش اسلب ها با ضخامتهای گوناگون و اسلب های خاص (انواع مرمر و...)

 

§        ابزار زن لبه سنگ:

جهت ابزارزنی و پولیش لبه اسلب با ضخامت های گوناگون

 

§        دستگاه فارسی بر:

جهت فارسی بری سنگ ،برای ساخت انواع تاپ کانتر و...

 

§        فرز دروازه ای سی ان سی:

دارای سه محور وبیشتر،با قابلیت کار با دیسک و ابزار ،جهت تولید انواع مجسمه ،ستون ،سرستون ،سراهی ،وان ،سینک و..

 

§        پولیش ستون:

دستگاهی با منطقی شگفت انگیز برای پولیش انواع ستون ، سراهی و...با این مکانیزم که به جای حرکت هد پولیش بر روی قطعه کار،قطعه کار در مخازنی از ابرسیو معلق شده و می چرخد.

 

§       گیوتین سنگ:

توجه به این مطلب که ،کف پوش مشهورترین خیابان های دنیا از سنگفرش است ،انسان را به تفکر وا می دارد که نکته چیست و اگر سنگفرش جایگزین آسفالتی شود که مدام نیاز به مرمت و نوسازی دارد چه میزان صرفه جویی در ابعاد کلان خواهیم داشت؟به هر حال،به راحتی می توان با استفاده از دستگاه گیوتین سنگ،ضایعات معادن و ته بلوک کارخانجات را به سنگفرش تبدیل کرد و با توجه به رشد روز افزون فرهنگ استفاده از سنگفرش در معابر،ارزش افزوده قابل توجهی را ایجاد نمود.

§       تولید جدول سنگی:

تقریبا تمام کشورهای دنیا از جداول سنگی استفاده می کنند و استفاده از جداول سیمانی و مرمت هر ساله آنها بودجه هنگفتی را به هدر می دهد که متاسفانه همواره شاهد آن هستیم.به راحتی می توان با یک قله بر گیگا،با قطر دیسک 5,3متر ،اسلبی با ضخامت مثلا سانتیمتر (ضخامت جدول)و ارتفاع 5,1 متر از بلوک های ضایعاتی معدن گرفت و بعد با فرز دروازه ای خاص این کار،برشهای طولی و عرضی را انجام داد و در نهایت با زاویه پیدا کردن هد فرز دروازه ای ،زاویه لازم را بر روی سطح مجاور خیابان جدول ،ایجاد کرد .با توجه به اینکه در این روش تولید به صورت سری کاری انجام می شود ،ظرفیت تولید بالایی خواهیم داشت که می تواند پاسخگوی بازار بسیار آن باشد.

 

§   خط تولید سنگ آنتیک:

خطی مشتمل بر ماشین آلات برش ،کهنه کن ،نصف کن ،کوره خشک کن،چسب و توری ،قرنیز زن و...،حهت تبدیل ضایعت کارنجات به ابعاد کوچک 1*1 سانتیمتر به بالا و تولید انواع فرش ها و چهره های سنگی و ایجاد ارزش افزوده فوق العاده است.

 

§   سنگ رودخانه ای:

دستگاه کهنه کن ،مخصوص تولید سنگ رودخانه ای با استفاده از ضایعات معادن ،ظرفیت تولید بالایی دارد و قادر به پوشش کلیه هزینه های معدن با فروش محصولات تولیدی است .استفاده روز افزون از سنگ های رودخانه ای در پوشش کف و دیوار بناهای لوکس بازار خوبی را برای این محصول مهیا نموده است.

 

§   تولید سنگ لمینت:

دو متد برای تولید سنگ لمینت وجود دارد ،اولی که بیشتر در چین استفاده می شود و توسط اره های تیغه ای (مشابه آنچه در برش چوب کاربرد دارد)کار نازک بری را انجام می دهد و تولید بسیار پایینی دارد و دومی که در کشورهای اروپایی استفاده شده و توسط دستگاه نصف کن،تولید لمینت را انجام داده و ظرفیت تولید قابل قبولی دارد.سنگ های نازک بری شده اغلب سنگ های گرانقیمتی بوده و بر روی پایه سرامیک یا سنگ های کم ارزش چسبانده می شوند.

 

§   واتر چت:

معرق سنگی،همواره ارزش هنری خاص خود را داشته است که به راحتی با استفاده از ضایعات کارخانجات مختلف و تنوع رنگ سنگ ها ،می توان توسط دستگاه واتر جت ،محصولات گرانبهایی را خلق کرد.استفاده از معرق سنگی در لابی هتل ها و ساختمان های لوکس روز به روز بیشتر می شود.

 

§   استفاده از ضایعات فیلتر پرس:

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ،امروزه ، رزینهای مخصوصی ساخته شده اند،که

می توان با ترکیب آنها با پودر سنگ خروجی از فیلتر پرس (پس از خشک شدن)و قالب گیری آنها ،مجسمه های سنگی ارزان قیمت تری ساخت (ارزان قیمت به نسبت مجسمه سنگی واقعی)که تمام ویژگی های یک مجسمه سنگی کامل را از قبیل ساب پذیری و استحکام دارا هستند .ترکیب میزان رزین و پودر سنگ بنا به نظر کمپانی سازنده رزین ،متفاوت بوده و مثلا می تواند به نسبت 70درصد پودر سنگ و 30درصد رزین باشد.

§    مارکتینگ حلقه مفقوده حضور در بازارهای جهانی

پر واضح است  که لازمه در بازار های بین الملی ،تولید محصولات با کیفیت و دارای قیمت رقابتی،در کنار مارکتینگ مناسب ،برای محصولات عرضه شده است .قطعا مسیر را به اشتباه رفته ایم اگر فکر کنیم با یک تولید مناسب و استاندارد و بدون بازاریابی و برندسازی می توانیم سهم بازار مناسبی را پیدا کنیم.بنابراین مارکتینگ مستقل و برند سازی ،مکمل تولید اصولی و استاندارد ،برای موفقیت هر چه بیشتر هر کسب و کاری است.

 

 

کاری از مهندس حنیف حکمتی

 
پرسش و پاسخ

پرسش:سلام وقت بخیرمن برای نمای خارجی ساختمان میخواهم از سنگ تراانیکس سفید استفاده کنم میخواهم بدانم کیفیتش مانند تراوتن است بعدها مشکلی بهم نمیزند
پاسخ:

تراانیکس سنگی است که هم در آن رگه های مرمر یافت می شود هم تراورتن

استفاده از سنگ تراانیکس برای نمای خارجی نما بلا مانع است ولی بهتر است در فضای سرپوشیده از آن استغاده شود زیرا نفوذ رطوبت و سرما به سنگ به دلیل عدم یکنواختی در بافت آن موجب از هم گسیختگی و کدر شدن آن به مرور زمان می شود. 

پرسش:سلام وقت بخیر .تیم فوتبال جوانان باشگاه صبا صفه اصفهان با توجه به بی بضاعت بودن بازیکنان تیم ونوپا بودن این باشگاه نیاز به اسپانسر و حامی مالی دارد آیا مجموعه سنگبریهای شهرک محمود آباد در این زمینه مساعدت مینمایند؟.باتشکر
پاسخ:

سلام

جهت پیدا کردن حامی مالی باید بصورت حضوری به محل هیات امنا شهرک واقع در شهرک صنعتی محمد آباد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

پرسش:با سلام
بنده مهندس معدنم و یک معدن سنگ مرمریت به رنگ کرم طوسی در نزدیکی شهرستان اقلید با موقعیت عالی دارم جهت راه اندازی به یک سرمایه گذار نیازمندم لطفا کمکم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز

جهت جذب سرمایه گذار برای معدن اکتشافی مد نظرتان ابتدا باید نمونه ای از سنگ معدن را که قابل برش باشد بیرون آورده و آن را جهت برش زدن و فرآوری کردن به یک کارخانه سنگبری بدهید و از آنها مشاوره بگیرید. و نمونه ای دیگر را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنید .بعد از مشخص شدن رنگ , مشخصات فیزیکی و کشش بازار سنگ آنگاه می توانید جهت جذب سرمایه گذار با اطلاعات کافی از سنگ معدن مورد نظرتان با آنها وارد مذاکره شوید.

پرسش:سلام.
جهت استفاده از سنگ برای دیوار راه پله از چه سنگی و چه سایزی می توان استفاده کرد؟
پاسخ:

دیوار راه پله و پارکینگ در ساختمان به دلیل اینکه در معرض بارش و نور مستقیم آفتاب و سرما و گرمای شدید نیست در نتیجه محدودیتی در استفاده از انواع سنگها در دیواره های آنها وجود ندارد.

در نتیجه میتوان از انواع سنگهای تراورتن,مرمریت,گرانیت و ... استفاده کرد.

سایز سنگهایی که میتوان استفاده کرد نیز کاملاً سلیقه ایی بوده و میتوان با هر طرحی سنگها را بر روی دیوارها نصب کرد.

پرسش:کاربرد ، مزایا و قیمت متوسط سنگ مرمریت چیست ؟
پاسخ:

سنگ های مرمریت از نظر زمین شناسی زیر شاخه ی سنگهای دگرگونی بوده و دارای تخلخل کم و بافت متراکم هستند و درصد جذب آب پایین تری نسبت به سنگ های تراورتن و گرانیت دارند.

سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی هایی که در تنوع شکل و رنگ و بافت آنها وجود دارند برای فضاهای داخلی بسیار زیبا و پر کاربرد هستند. یکسری از مرمریت ها بدلیل مقاومت سایشی خوب آنها ,جهت استفاده در کف فرش راه رو ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی فرآوری سنگ می توان سنگ های مرمریت را در ابعاد بزرگ اسلب و تایل تهیه کرد.

قیمت سنگ های مرمریت به دلیل تنوع زیادی که در ایران دارند ,طیف نسبتاً گسترده ای را شامل می شوند.

پرسش:سلام معدن سنگ بازالت دارم که ب صورت کوپ می باشد میخوام ی سنگبری بزنم برا برش سنگ بازالت تو شهر چالدران که قیمتش مناسب باشد ایا شما می توانید قیمت ماشین الات اونو و اینکه ایا برش این سنگ راحت هس یا نه ما را راهنمایی کنین ممنونم
پاسخ:
 در رابطه با قیمت ماشینالات فرآوری سنگ میتوانید با شرکت های سازنده ماشینالات که آگهی های آنها در وبسایت ثبت شده است استعلام بفرمایید.
برش سنگهای خانواده آذرین نیازمند تیغه برش ها و سیگمنت های مخصوص است. ما پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به برش سنگ نسبت به ارزیابی و تحلیل دقیق بازار آن و اقبال عمومی نسبت به آن اطمینان حاصل فرمایید.
پرسش:با سلام
نحوه ساخت ماستیک برای تراورتن شکلاتی به چه صورت است ؟
با تشکر
پاسخ:

طرز تهیه ماستیک مخصوص هر سنگ مستلزم ترکیب رنگ خاصی است که با توجه به بافت و رنگ هر سنگی توسط افراد ماهر صورت می پذیرد .

ماستیک از ترکیب رزین پلی استر،اروزیل،استایرن،کبالت و رنگهای افزودنی درست می شود.

پرسش:برای فروش سنگ چگونه به مشتریان اعتماد کنیم ویا مطمئن ازپاس شدن چکهایشان شویم
پاسخ:

اعتماد کردن به مشتری در ایران از جمله دغدغه های همیشگی همه ی صنوف از جمله سنگ از گذشته تا کنون بوده است.

فروش اعتباری یا چکی در ایران به دلیل ضعف نظام بانکی در صدور دسته چک به افراد واجد شرایط همیشه درد سر ساز بوده است.

این که چگونه به مشتری اعتماد کنیم قطعاً نیازمند تجربه در معامله است ولی با رعایت برخی موارد زیر می توان تا حدودی با خیال راحتری به مشتری اطمینان کرد.

*استعلام چک مشتری از بانک عامل*عدم فروش سنگ به واسطه های تازه کار و نابلد*عدم دریافت چک های طولانی مدت*استعلام آدرس مشتری و مطمعن شدن از صحت آن*دریافت رسید معتبر از مشتری پس از تحویل سنگ*امضا کردن طی نامه قبل از معامله* امضا کردن شخص خریدار در پشت چکی که مال خوش نیست* و اقدامات دیگری که با تجربه در تعدد معامله کردن بدست می آیند

پرسش:با سلام و احترام

برای برش سنگ های صادراتی، از چه دستگاههایی استفاده شود بهتر است؟
پاسخ:

افزایش کیفیت برش سنگ های ساختمانی که مناسب برای صادرات باشد نیاز به دستگاه های بروز و سالم دارد.

دستگاه هایی که دقت برش آنها در ایجاد ضخامت یکسان و یکنواخت ،زوایای گونیا بالا باشد.

استفاده از دستگاه برش اره ، فرز دروازه ای، کالیبر،کله بر اتوماتیک، ساب اتو ماتیک با شاسی قوی و ستون های چدنی، عرضی بر کم لرزش و... نقش بسزایی در افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ جهت صادرات دارند 

پرسش:بهترین نوع سنگ برای پله خارجی که در معرض باران و آفتاب گیلان قرار دارد چیست؟ از نظر مقاوت و همچنین لیز و سر بودن...
پاسخ:

سنگ هایی که از نظر جنس و بافت داری ترک و درز کمتری هستند مثل سنگ کریستال لایبید،مرمریت خوی، مرمریت پرطاووسی یزد، گوهره، تراورتن و ... گزینه های مناسبی جهت پلکان بیرونی ساختمان در مناطق گرم و مرطوب هستند.

جهت برطرف کردن سری سطح صیقلی سنگ نیز میتوان با استفاده از شیار زدن ، یا تیشه کردن و یا چسباندن نوار لاستیکی بر روی لبه ی پله اصطکاک سطح را افزایش داد تا مانع از سر خوردن پا شود. 

.: نمایشگاه های سنگ:.

.: جستجو نوع سنگ :.

.: جستجو رنگ سنگ :.

پایگاه ملی داده های علوم زمین
بازار بین المللی سنگ
پورتال وزارت صنعت،معدن،تجارت
خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک

اشتراک خبرنامه

جامعه مجازی صنعت سنگ ایران

  استان ها       دانستنی ها
پرسش و پاسخ     اخبار
درج آگهی    تعرفه ها
    مجلات