استونی   جامعه مجازی صنعت سنگ ایران


                   بررسی،انتخاب و ارتباط آنلاین                                 

جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷

عضویت

فراموشی رمز

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
شرکت صنایع معدنی شهاب سنگ
گروه سنگ عرش
کارخانه سنگبری اورست نو،تولید و فرآوری تراورتن حاجی آباد و عباس آباد
گروه معادن و سنگبری های پور حسنی ISCO
وب سایت دکتر حسن روحانی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
صفحه نخست »

دانستنیهای سنگ » بیماری صنعت سنگ ایران

پنجشنبه 01 مرداد 1394
0
محبوب
بیماری صنعت سنگ ایران
رکودی که گریبان گیر این روزهای صنعت سنگ ایران شده است مشکلی نیست که دیروز و امروز به وجود آمده باشد این مشکل از حدود اوایل دهه 80 با گسترش ساخت و ساز و افزایش نیاز کشور به سنگ های ساختمانی به مرور شکل گرفته است.
بیماری صنعت سنگ ایران

   

 

    رکودی که گریبان گیر این روزهای صنعت سنگ ایران شده است مشکلی نیست که دیروز و امروز به وجود آمده باشد این مشکل از حدود اوایل دهه 80 با گسترش ساخت و ساز و افزایش نیاز کشور به سنگ های ساختمانی به مرور شکل گرفته است. از آنجایی که کشور ما یکی از بزرگترین مصرف کننده های سنگ ساختمانی در دنیا است و از سنگ به عنوان یکی از مهمترین پوشش ها در ساختمان استفاده می شود لذا هر روز بر تعداد تولید کنندگان این محصول افزوده شده است و هر روز کارخانه های سنگبری بیشتری در استان های مختلف کشور راه اندازی شدند که استانهای اصفهان،قم،تهران،یزد و فارس بیشترین سهم را از این گسترش داشتنده اند که وجود معادن سنگ ساختمانی ، سهولت و کم هزینه تر بودن ترابری سنگ خام از معادن و زیر ساخت های بیشتر و بهتر،از جمله دلایل اصلی انتخاب این استانها توسط سنگبران بوده اند.

حال نکته و سوال اینجاست که آیا با گسترش روز افزون مصرف سنگ های ساختمانی و واحد های تولیدی در کشور آیا فن آوری استخراج و فرآوری سنگ ساختمانی نیز رشد کرده است؟

متاسفانه جواب این سوال منفی است.در زیر سعی شده به عوامل مهمی که طی سالیان گذشته صنعت سنگ کشور را با مشکلات فعلی دست به گریبان کرده است اشاره کنیم:

 

الف-تقاضای زیاد داخلی جهت سنگ های ساختمانی و عدم توجه تولید کنندگان به بازارهای صادراتی به دلیل راحتی فروش محصول به مشتری داخلی و وصول پول از ایشان و در نتیجه توجه نکردن به استانداردهای جهانی  در خصوص فرآوری  سنگ ساختمانی به دلیل عدم توجه تولیدکنندگان به بازار های صادراتی.

 

ب-عدم ارز آوری صنعت سنگ به علت عدم صادرات و در نتیجه همایت نکردن دولت ها از این بخش (البته این مشکل تنها گریبان گیر صنعت سنگ در کشور نیست و بسیاری از صنایع ارز آور دیگر مثل فرش نیز مورد بی مهری ادوار مختلف دولت ها بوده اند و این به دلیل عدم وابستگی دولت ها به درآمدهای مالیاتی بوده است زیرا  دست دولت ها درجیب خزانه ی نفتی خودشان بوده و توجهی چندانی به این مسایل نداشته اند)

 

ج-بی توجهی مصرف کنندگان داخلی به کیفیت سنگ های ساختمانی تولیدی در کشور بدلیل نبود هیچگونه استاندارد تعریف شده ای در داخل جهت نظارت بر تولید سنگ ساختمانی از سوی دولت و همچنین فقدان آیین نامه های ساختمانی جهت نظارت براستفاده درست از سنگ در ساختمان ها منجر به بی توجهی بیشتر تولید کنندگان به تولید محصول با کیفیت شده است.

 

د-به روز نشدن ماشینالات استخراج و فرآوری بسیاری از واحدها بواسطه ی مشکلات اقتصادی و تحریم ها که همواره فشار زیادی را به تولید وارد کرده اند و در نتیجه عقب ماندن از فناوری های به روز تولید سنگ در دنیا.

 

ر-تورم بالا در سالهای اخیر و افزایش ریسک سرمایه گذاری در این صنعت و عدم اقبال سرمایه گذاران خارجی.

 

ز-افزایش بی رویه واحد های تولیدی و فروشگاهی کوچک بخصوص در استانهای مذکور که به دلیل مشکلات ذکر شده توانایی صادرات سنگ را نیز ندارند و فقط میتوانند محصولات خود را در داخل به فروش برسانند و به عبارتی دیگر زیاد شدن دست در بازار سنگ داخلی را در پی داشته است.

 

 

تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره شد هریک مانعی شده است تا صنعت سنگ کشور نتواند بسمت بازار های صادراتی گرایش پیدا کند و دچار نوساناتی شود که اقتصاد بیمار کشورمان مدام با آن دست به گریبان است. متاسفانه وضعیت ساخت و ساز در داخل کشور هیچگاه ثبات نداشته است و در هر دوره زمانی که ساخت و ساز داخل با رکود مواجه بوده است مستقیماً و به شکل گسترده ای بازار سنگ را تحت تاثیر قرار داده است.

در حال حاضر با توجه به توافق هسته ای صورت گرفته و چشم انداز روشتی که بواسطه رفع تحریم ها در برابر اقتصاد کشور قرار گرفته است، زمان آن رسیده است که دولت با اجرای سیاست های تشویقی و همایتی در جهت تسهیل تولید و هموار شدن مسیر صادرات گام بردارد و همه فعالان صنعت کشور نیز با همدلی و اتحاد بیشتر دست از تولید و بازار یابی سنتی برداشته ، به سمت تولید صادرات محور حرکت کنند تا اقتصاد صنعت سنگ کشور کمتر دستخوش نوسانات قرار بگیرد.

کشور ترکیه یکی از مثال های بارز و مشهود این سیاست است و هم اکنون سهم خوبی از بازارهای منطقه و حتی جهان را به خود اختصاص داده است. در صورتی که صنعت سنگ در کشور ترکیه دارای سابقه طولانی نبوده و در چند سال اخیر به خوبی رشد کرده است.رکود     صادرات سنگ     اقتصاد مقاومتی     تولید                            

پرسش و پاسخ

پرسش:سلام وقت بخیرمن برای نمای خارجی ساختمان میخواهم از سنگ تراانیکس سفید استفاده کنم میخواهم بدانم کیفیتش مانند تراوتن است بعدها مشکلی بهم نمیزند
پاسخ:

تراانیکس سنگی است که هم در آن رگه های مرمر یافت می شود هم تراورتن

استفاده از سنگ تراانیکس برای نمای خارجی نما بلا مانع است ولی بهتر است در فضای سرپوشیده از آن استغاده شود زیرا نفوذ رطوبت و سرما به سنگ به دلیل عدم یکنواختی در بافت آن موجب از هم گسیختگی و کدر شدن آن به مرور زمان می شود. 

پرسش:سلام وقت بخیر .تیم فوتبال جوانان باشگاه صبا صفه اصفهان با توجه به بی بضاعت بودن بازیکنان تیم ونوپا بودن این باشگاه نیاز به اسپانسر و حامی مالی دارد آیا مجموعه سنگبریهای شهرک محمود آباد در این زمینه مساعدت مینمایند؟.باتشکر
پاسخ:

سلام

جهت پیدا کردن حامی مالی باید بصورت حضوری به محل هیات امنا شهرک واقع در شهرک صنعتی محمد آباد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

پرسش:با سلام
بنده مهندس معدنم و یک معدن سنگ مرمریت به رنگ کرم طوسی در نزدیکی شهرستان اقلید با موقعیت عالی دارم جهت راه اندازی به یک سرمایه گذار نیازمندم لطفا کمکم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز

جهت جذب سرمایه گذار برای معدن اکتشافی مد نظرتان ابتدا باید نمونه ای از سنگ معدن را که قابل برش باشد بیرون آورده و آن را جهت برش زدن و فرآوری کردن به یک کارخانه سنگبری بدهید و از آنها مشاوره بگیرید. و نمونه ای دیگر را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنید .بعد از مشخص شدن رنگ , مشخصات فیزیکی و کشش بازار سنگ آنگاه می توانید جهت جذب سرمایه گذار با اطلاعات کافی از سنگ معدن مورد نظرتان با آنها وارد مذاکره شوید.

پرسش:سلام.
جهت استفاده از سنگ برای دیوار راه پله از چه سنگی و چه سایزی می توان استفاده کرد؟
پاسخ:

دیوار راه پله و پارکینگ در ساختمان به دلیل اینکه در معرض بارش و نور مستقیم آفتاب و سرما و گرمای شدید نیست در نتیجه محدودیتی در استفاده از انواع سنگها در دیواره های آنها وجود ندارد.

در نتیجه میتوان از انواع سنگهای تراورتن,مرمریت,گرانیت و ... استفاده کرد.

سایز سنگهایی که میتوان استفاده کرد نیز کاملاً سلیقه ایی بوده و میتوان با هر طرحی سنگها را بر روی دیوارها نصب کرد.

پرسش:کاربرد ، مزایا و قیمت متوسط سنگ مرمریت چیست ؟
پاسخ:

سنگ های مرمریت از نظر زمین شناسی زیر شاخه ی سنگهای دگرگونی بوده و دارای تخلخل کم و بافت متراکم هستند و درصد جذب آب پایین تری نسبت به سنگ های تراورتن و گرانیت دارند.

سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی هایی که در تنوع شکل و رنگ و بافت آنها وجود دارند برای فضاهای داخلی بسیار زیبا و پر کاربرد هستند. یکسری از مرمریت ها بدلیل مقاومت سایشی خوب آنها ,جهت استفاده در کف فرش راه رو ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی فرآوری سنگ می توان سنگ های مرمریت را در ابعاد بزرگ اسلب و تایل تهیه کرد.

قیمت سنگ های مرمریت به دلیل تنوع زیادی که در ایران دارند ,طیف نسبتاً گسترده ای را شامل می شوند.

پرسش:سلام معدن سنگ بازالت دارم که ب صورت کوپ می باشد میخوام ی سنگبری بزنم برا برش سنگ بازالت تو شهر چالدران که قیمتش مناسب باشد ایا شما می توانید قیمت ماشین الات اونو و اینکه ایا برش این سنگ راحت هس یا نه ما را راهنمایی کنین ممنونم
پاسخ:
 در رابطه با قیمت ماشینالات فرآوری سنگ میتوانید با شرکت های سازنده ماشینالات که آگهی های آنها در وبسایت ثبت شده است استعلام بفرمایید.
برش سنگهای خانواده آذرین نیازمند تیغه برش ها و سیگمنت های مخصوص است. ما پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به برش سنگ نسبت به ارزیابی و تحلیل دقیق بازار آن و اقبال عمومی نسبت به آن اطمینان حاصل فرمایید.
پرسش:با سلام
نحوه ساخت ماستیک برای تراورتن شکلاتی به چه صورت است ؟
با تشکر
پاسخ:

طرز تهیه ماستیک مخصوص هر سنگ مستلزم ترکیب رنگ خاصی است که با توجه به بافت و رنگ هر سنگی توسط افراد ماهر صورت می پذیرد .

ماستیک از ترکیب رزین پلی استر،اروزیل،استایرن،کبالت و رنگهای افزودنی درست می شود.

پرسش:برای فروش سنگ چگونه به مشتریان اعتماد کنیم ویا مطمئن ازپاس شدن چکهایشان شویم
پاسخ:

اعتماد کردن به مشتری در ایران از جمله دغدغه های همیشگی همه ی صنوف از جمله سنگ از گذشته تا کنون بوده است.

فروش اعتباری یا چکی در ایران به دلیل ضعف نظام بانکی در صدور دسته چک به افراد واجد شرایط همیشه درد سر ساز بوده است.

این که چگونه به مشتری اعتماد کنیم قطعاً نیازمند تجربه در معامله است ولی با رعایت برخی موارد زیر می توان تا حدودی با خیال راحتری به مشتری اطمینان کرد.

*استعلام چک مشتری از بانک عامل*عدم فروش سنگ به واسطه های تازه کار و نابلد*عدم دریافت چک های طولانی مدت*استعلام آدرس مشتری و مطمعن شدن از صحت آن*دریافت رسید معتبر از مشتری پس از تحویل سنگ*امضا کردن طی نامه قبل از معامله* امضا کردن شخص خریدار در پشت چکی که مال خوش نیست* و اقدامات دیگری که با تجربه در تعدد معامله کردن بدست می آیند

پرسش:با سلام و احترام

برای برش سنگ های صادراتی، از چه دستگاههایی استفاده شود بهتر است؟
پاسخ:

افزایش کیفیت برش سنگ های ساختمانی که مناسب برای صادرات باشد نیاز به دستگاه های بروز و سالم دارد.

دستگاه هایی که دقت برش آنها در ایجاد ضخامت یکسان و یکنواخت ،زوایای گونیا بالا باشد.

استفاده از دستگاه برش اره ، فرز دروازه ای، کالیبر،کله بر اتوماتیک، ساب اتو ماتیک با شاسی قوی و ستون های چدنی، عرضی بر کم لرزش و... نقش بسزایی در افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ جهت صادرات دارند 

پرسش:بهترین نوع سنگ برای پله خارجی که در معرض باران و آفتاب گیلان قرار دارد چیست؟ از نظر مقاوت و همچنین لیز و سر بودن...
پاسخ:

سنگ هایی که از نظر جنس و بافت داری ترک و درز کمتری هستند مثل سنگ کریستال لایبید،مرمریت خوی، مرمریت پرطاووسی یزد، گوهره، تراورتن و ... گزینه های مناسبی جهت پلکان بیرونی ساختمان در مناطق گرم و مرطوب هستند.

جهت برطرف کردن سری سطح صیقلی سنگ نیز میتوان با استفاده از شیار زدن ، یا تیشه کردن و یا چسباندن نوار لاستیکی بر روی لبه ی پله اصطکاک سطح را افزایش داد تا مانع از سر خوردن پا شود. 

.: نمایشگاه های سنگ:.

.: جستجو نوع سنگ :.

.: جستجو رنگ سنگ :.

پایگاه ملی داده های علوم زمین
بازار بین المللی سنگ
پورتال وزارت صنعت،معدن،تجارت
خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک

اشتراک خبرنامه

جامعه مجازی صنعت سنگ ایران

  استان ها       دانستنی ها
پرسش و پاسخ     اخبار
درج آگهی    تعرفه ها
    مجلات