استونی   جامعه مجازی صنعت سنگ ایران


                   بررسی،انتخاب و ارتباط آنلاین                                 

پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷

عضویت

فراموشی رمز

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
شرکت صنایع معدنی شهاب سنگ
گروه سنگ عرش
کارخانه سنگبری اورست نو،تولید و فرآوری تراورتن حاجی آباد و عباس آباد
گروه معادن و سنگبری های پور حسنی ISCO
وب سایت دکتر حسن روحانی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
صفحه نخست »

اخبار » ترکیه پدیده صنعت سنگ جهان

سه شنبه 30 دي 1393
0
محبوب
ترکیه پدیده صنعت سنگ جهان
کشور ترکیه به عنوان تولید و عرضه کننده سنگ خام (ماربل) در سال‌های گذشته از موقعیتی مستحکم و مناسب برخوردار بود ولی از آن جایی که هدف این کشور ارتقای صنعت سنگ خود بود، توانست به نحو بسیار مطلوب و قابل توجهی نقش و جایگاه خود را تغییر دهد و با سرعت راه خود را به سوی بازارهای سنگ جهان باز نموده ...
ترکیه پدیده صنعت سنگ جهان

در میان کشورهایی که در سال‌های اخیر نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت سنگ جهانی داشته‌اند، کشور ترکیه از جهاتی به عنوان یک پدیده قابل توجه می‌باشد. ترکیه از دو نظر متمایز است، اولا از جهت رشد میزان صادرات که به نوعی در این زمینه به آمار رکودشکنی رسیده است و دوما از جنبه قابلیت و توانایی‌های این کشور در راستای سازگاری با شرایط بازار، که این امر مهم با اصلاح ساختار تولید تحقق یافته، و در نتیجه زمینه بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالقوه تجاری را به میزان بیشتری فراهم نموده است. به‌رغم حضور طولانی این کشور به عنوان یکی از تولیدکنندگان با اهمیت سنگ خام (ماربل)، اکنون صنعت سنگ ترکیه ظرف پنج‌سال گذشته نه تنها بازار داخلی خود را تامین نموده، بلکه به یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان سنگ فرآوری استاندارد و سفارشی درجهان نیز تبدیل شده است و آمارها به روشنی بیانگر این مطلب هستند که در طی سال‌های 2000 تا 2004 صادرات سنگ فرآوری شده ترکیه بیش از سه برابر رشد داشته و با طی یک سیر صعودی به بیش از یک‌‌میلیون تن در سال 2004 رسیده است.   

    کشور ترکیه با برخورداری از سهم 6/7درصدی از صادرات سنگ دنیا در سال 2003 جایگاه سومین صادرکننده سنگ بعد از ایتالیا و چین را به خود اختصاص داده است و پس از ترکیه، کشور هندوستان با 6/5درصد قرار داده در حالی که هندوستان بسیار وسیع‌تر از ترکیه بوده و از استعدادهای بالاتری برخوردار می‌باشد. در رده پنجم نیز اسپانیا با سهم 9/4درصدی از صادرات جهانی همواره یکی از صادرکنندگان عمده سنگ بوده است.

   

   

 

    اما همانطوری که در جدول شماره یک قابل مشاهده می‌باشد رشد صادرات ترکیه و عملکرد مثبت این کشور با یک ثبات نسبی در قیمت‌ها نیز همراه بوده به طوری که به‌رغم کاهش جزیی در سال 2002، قیمت‌ها در سال 2004 رشد نموده و به طور متوسط در حدود 400یورو در تن ثابت مانده‌اند. جالب توجه است که در همان فاصله زمانی سال‌های 2000 تا 2004 صادرات سنگ خام و یانیمه‌فرآوری شده (ماربل) نیز رشد چشمگیری داشته و صادرات سنگ خام بر خلاف سنگ‌های فرآوری شده روند یکنواختی نداشته و به‌رغم رشد در 4 سال اول این روند صعودی در سال 2004 به میزان قابل توجهی متوقف شده است و مسلما این مطلب نشاندهنده سیاست اصولی صنعت سنگ ترکیه می‌باشد که به طور مشخص به سمت صادرات محصولات باارزش افزوده بیشتر گرایش دارد.

   

    در میان مشتریان سنگ فرآوری شده ترکیه اولین جایگاه متعلق به ایالات متحده آمریکا است که در سال 2004 به میزان 1/37درصد از سنگ صادراتی ترکیه را خریداری نموده است.

   

    سپس با فاصله قابل توجهی کشور عربستان سعودی با 7/7درصد و بعد از آن رژیم اشغالگر قدس با 8/5درصد از دیگر خریداران سنگ ترکیه می‌باشند.همچنین اسپانیا 9/4درصد و هلند با 7/3درصد نیز در زمره این خریداران قرار دارند.

   

    بررسی وضعیت صادرات کشور ترکیه قبل از سال 2000 به روشنی بیانگر این مطلب است که بازارهای صادراتی ترکیه در حال حاضر همان بازارهایی هستند که این کشور از ابتدا رشد صادراتی خود را با آنها آغاز نموده است و البته همان طوری که مشاهده می‌شود کشور ایالات متحده آمریکا نقشی اساسی در رشد صنعت سنگ ترکیه ایفا نموده و در این دوره پنج ساله ذکر شده صادرات ترکیه به آمریکا حدود 35درصد رشد داشته در حالی که این رقم در مورد عربستان سعودی و رژیم اشغالگر قدس به ترتیب 77 و 4/33درصد بوده است.

   

    و اما هر چند ایالات متحده آمریکا به عنوان خریدار عمده سنگ ترکیه از لحاظ مالی نیز بسیار تاثیرگذار بوده است ولی در عین حال علاوه بر آمریکا ترکیه از منبع درآمد بسیار مناسب دیگری نیز بهره‌ می‌برد که آن درآمد حاصل از صادرات روبه افزایش سنگ به سایر کشورهایی است که خریدار سنگ ترکیه می‌باشند و میزان صادرات سنگ فرآوری شده ترکیه به این گروه‌ از کشورها در سال 2004 حدود 240درصد رشد داشته است که در واقع 4/49درصد کل صادرات سنگ فرآوری شده این کشور را تشکیل می‌دهد و این میزان 12درصد بیشتر از میزان خرید سنگ توسط آمریکا است.

   

    آنچه در مورد ترکیه و حضور مثبت آن کشور در بازارهای بین‌المللی در خور توجه است مهارت این کشور در تنظیم و تطبیق ساختار تولید خود با رشد فرصت‌های بین‌المللی و ثبات در قیمت‌ها می‌باشد نکته‌ای که در ابتدای این گزارش نیز بدان اشاره نموده‌ایم.

 

   

    کشور ترکیه به عنوان تولید و عرضه کننده سنگ خام (ماربل) در سال‌های گذشته از موقعیتی مستحکم و مناسب برخوردار بود ولی از آن جایی که هدف این کشور ارتقای صنعت سنگ خود بود، توانست به نحو بسیار مطلوب و قابل توجهی نقش و جایگاه خود را تغییر دهد و با سرعت راه خود را به سوی بازارهای سنگ جهان باز نموده و خصوصا با کشورهایی که سفارشات عمده آنها می‌تواند حرکت هر چه بهتر چرخ‌های صنعت سنگ را در ترکیه تضمین نماید، رابطه تجاری قوی برقرار کند. در عین حال ترکیه ارتباط بازرگانی خود را با بازار سایر کشورها نیز مستحکم نمود تا در مقابل از دست دادن احتمالی بازارهای عمده، از تضمینی برای وضعیت صنعت سنگ خود برخوردار باشد. قابل ذکر است که تمامی این برنامه و اقدامات با سعی در تثبیت قیمت‌ها همراه بوده و هر چند وجود معادن و تولید سنگ خام در رشد و شکوفایی این صنعت بسیار موثر بوده است ولی تغییرات اساسی در سیاست‌‌های تجاری ترکیه و مهم‌تر از همه تحول در ذهنیت‌ها و نحوه نگرش تولیدکنندگان سنگ خام را می‌توان از دلایل اصلی موفقیت این کشور محسوب نمود، به عبارت دیگر به‌رغم رضایت و کسب درآمد از صدور سنگ‌های خام تولیدکنندگان با تقبل مخاطرات خاص و دوراندیشی بیشتر توانستند در برنامه‌‌های میان‌مدت و بلندمدت عملکرد بسیار بهتر و موفق‌تری را ارائه نمایند.

   

    منبع:روزنامه دنیای اقتصاد

     مترجم: عطیه اعتمادی
پرسش و پاسخ

پرسش:سلام وقت بخیرمن برای نمای خارجی ساختمان میخواهم از سنگ تراانیکس سفید استفاده کنم میخواهم بدانم کیفیتش مانند تراوتن است بعدها مشکلی بهم نمیزند
پاسخ:

تراانیکس سنگی است که هم در آن رگه های مرمر یافت می شود هم تراورتن

استفاده از سنگ تراانیکس برای نمای خارجی نما بلا مانع است ولی بهتر است در فضای سرپوشیده از آن استغاده شود زیرا نفوذ رطوبت و سرما به سنگ به دلیل عدم یکنواختی در بافت آن موجب از هم گسیختگی و کدر شدن آن به مرور زمان می شود. 

پرسش:سلام وقت بخیر .تیم فوتبال جوانان باشگاه صبا صفه اصفهان با توجه به بی بضاعت بودن بازیکنان تیم ونوپا بودن این باشگاه نیاز به اسپانسر و حامی مالی دارد آیا مجموعه سنگبریهای شهرک محمود آباد در این زمینه مساعدت مینمایند؟.باتشکر
پاسخ:

سلام

جهت پیدا کردن حامی مالی باید بصورت حضوری به محل هیات امنا شهرک واقع در شهرک صنعتی محمد آباد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

پرسش:با سلام
بنده مهندس معدنم و یک معدن سنگ مرمریت به رنگ کرم طوسی در نزدیکی شهرستان اقلید با موقعیت عالی دارم جهت راه اندازی به یک سرمایه گذار نیازمندم لطفا کمکم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز

جهت جذب سرمایه گذار برای معدن اکتشافی مد نظرتان ابتدا باید نمونه ای از سنگ معدن را که قابل برش باشد بیرون آورده و آن را جهت برش زدن و فرآوری کردن به یک کارخانه سنگبری بدهید و از آنها مشاوره بگیرید. و نمونه ای دیگر را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنید .بعد از مشخص شدن رنگ , مشخصات فیزیکی و کشش بازار سنگ آنگاه می توانید جهت جذب سرمایه گذار با اطلاعات کافی از سنگ معدن مورد نظرتان با آنها وارد مذاکره شوید.

پرسش:سلام.
جهت استفاده از سنگ برای دیوار راه پله از چه سنگی و چه سایزی می توان استفاده کرد؟
پاسخ:

دیوار راه پله و پارکینگ در ساختمان به دلیل اینکه در معرض بارش و نور مستقیم آفتاب و سرما و گرمای شدید نیست در نتیجه محدودیتی در استفاده از انواع سنگها در دیواره های آنها وجود ندارد.

در نتیجه میتوان از انواع سنگهای تراورتن,مرمریت,گرانیت و ... استفاده کرد.

سایز سنگهایی که میتوان استفاده کرد نیز کاملاً سلیقه ایی بوده و میتوان با هر طرحی سنگها را بر روی دیوارها نصب کرد.

پرسش:کاربرد ، مزایا و قیمت متوسط سنگ مرمریت چیست ؟
پاسخ:

سنگ های مرمریت از نظر زمین شناسی زیر شاخه ی سنگهای دگرگونی بوده و دارای تخلخل کم و بافت متراکم هستند و درصد جذب آب پایین تری نسبت به سنگ های تراورتن و گرانیت دارند.

سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی هایی که در تنوع شکل و رنگ و بافت آنها وجود دارند برای فضاهای داخلی بسیار زیبا و پر کاربرد هستند. یکسری از مرمریت ها بدلیل مقاومت سایشی خوب آنها ,جهت استفاده در کف فرش راه رو ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی فرآوری سنگ می توان سنگ های مرمریت را در ابعاد بزرگ اسلب و تایل تهیه کرد.

قیمت سنگ های مرمریت به دلیل تنوع زیادی که در ایران دارند ,طیف نسبتاً گسترده ای را شامل می شوند.

پرسش:سلام معدن سنگ بازالت دارم که ب صورت کوپ می باشد میخوام ی سنگبری بزنم برا برش سنگ بازالت تو شهر چالدران که قیمتش مناسب باشد ایا شما می توانید قیمت ماشین الات اونو و اینکه ایا برش این سنگ راحت هس یا نه ما را راهنمایی کنین ممنونم
پاسخ:
 در رابطه با قیمت ماشینالات فرآوری سنگ میتوانید با شرکت های سازنده ماشینالات که آگهی های آنها در وبسایت ثبت شده است استعلام بفرمایید.
برش سنگهای خانواده آذرین نیازمند تیغه برش ها و سیگمنت های مخصوص است. ما پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به برش سنگ نسبت به ارزیابی و تحلیل دقیق بازار آن و اقبال عمومی نسبت به آن اطمینان حاصل فرمایید.
پرسش:با سلام
نحوه ساخت ماستیک برای تراورتن شکلاتی به چه صورت است ؟
با تشکر
پاسخ:

طرز تهیه ماستیک مخصوص هر سنگ مستلزم ترکیب رنگ خاصی است که با توجه به بافت و رنگ هر سنگی توسط افراد ماهر صورت می پذیرد .

ماستیک از ترکیب رزین پلی استر،اروزیل،استایرن،کبالت و رنگهای افزودنی درست می شود.

پرسش:برای فروش سنگ چگونه به مشتریان اعتماد کنیم ویا مطمئن ازپاس شدن چکهایشان شویم
پاسخ:

اعتماد کردن به مشتری در ایران از جمله دغدغه های همیشگی همه ی صنوف از جمله سنگ از گذشته تا کنون بوده است.

فروش اعتباری یا چکی در ایران به دلیل ضعف نظام بانکی در صدور دسته چک به افراد واجد شرایط همیشه درد سر ساز بوده است.

این که چگونه به مشتری اعتماد کنیم قطعاً نیازمند تجربه در معامله است ولی با رعایت برخی موارد زیر می توان تا حدودی با خیال راحتری به مشتری اطمینان کرد.

*استعلام چک مشتری از بانک عامل*عدم فروش سنگ به واسطه های تازه کار و نابلد*عدم دریافت چک های طولانی مدت*استعلام آدرس مشتری و مطمعن شدن از صحت آن*دریافت رسید معتبر از مشتری پس از تحویل سنگ*امضا کردن طی نامه قبل از معامله* امضا کردن شخص خریدار در پشت چکی که مال خوش نیست* و اقدامات دیگری که با تجربه در تعدد معامله کردن بدست می آیند

پرسش:با سلام و احترام

برای برش سنگ های صادراتی، از چه دستگاههایی استفاده شود بهتر است؟
پاسخ:

افزایش کیفیت برش سنگ های ساختمانی که مناسب برای صادرات باشد نیاز به دستگاه های بروز و سالم دارد.

دستگاه هایی که دقت برش آنها در ایجاد ضخامت یکسان و یکنواخت ،زوایای گونیا بالا باشد.

استفاده از دستگاه برش اره ، فرز دروازه ای، کالیبر،کله بر اتوماتیک، ساب اتو ماتیک با شاسی قوی و ستون های چدنی، عرضی بر کم لرزش و... نقش بسزایی در افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ جهت صادرات دارند 

پرسش:بهترین نوع سنگ برای پله خارجی که در معرض باران و آفتاب گیلان قرار دارد چیست؟ از نظر مقاوت و همچنین لیز و سر بودن...
پاسخ:

سنگ هایی که از نظر جنس و بافت داری ترک و درز کمتری هستند مثل سنگ کریستال لایبید،مرمریت خوی، مرمریت پرطاووسی یزد، گوهره، تراورتن و ... گزینه های مناسبی جهت پلکان بیرونی ساختمان در مناطق گرم و مرطوب هستند.

جهت برطرف کردن سری سطح صیقلی سنگ نیز میتوان با استفاده از شیار زدن ، یا تیشه کردن و یا چسباندن نوار لاستیکی بر روی لبه ی پله اصطکاک سطح را افزایش داد تا مانع از سر خوردن پا شود. 

.: نمایشگاه های سنگ:.

.: جستجو نوع سنگ :.

.: جستجو رنگ سنگ :.

پایگاه ملی داده های علوم زمین
بازار بین المللی سنگ
پورتال وزارت صنعت،معدن،تجارت
خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک

اشتراک خبرنامه

جامعه مجازی صنعت سنگ ایران

  استان ها       دانستنی ها
پرسش و پاسخ     اخبار
درج آگهی    تعرفه ها
    مجلات