استونی   جامعه مجازی صنعت سنگ ایران


                   بررسی،انتخاب و ارتباط آنلاین                                 

پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷

عضویت

فراموشی رمز

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
شرکت صنایع معدنی شهاب سنگ
گروه سنگ عرش
کارخانه سنگبری اورست نو،تولید و فرآوری تراورتن حاجی آباد و عباس آباد
گروه معادن و سنگبری های پور حسنی ISCO
وب سایت دکتر حسن روحانی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
صفحه نخست »

اخبار » ترکیه از حمله داعش برای کسب بازار سنگ عراق استفاده کرد

سه شنبه 06 مرداد 1394
0
محبوب
ترکیه از حمله داعش برای کسب بازار سنگ عراق استفاده کرد
کشور ما در تلاش است تا با تکیه بر اقتصاد معدنی خود را از اقتصاد تک محصولی رها ساخته و سهم صادرات غیرنفتی را افزایش دهد. در حال حاضر سنگ‌های تزئینی با توجه به تعداد بالای معادن در کشور و همچنین میزان تقاضای جهانی برای این محصول می‌تواند جایگزین صادراتی مناسبی برای محصولات نفتی تلقی شود.
ترکیه از حمله داعش برای کسب بازار سنگ عراق استفاده کرد

 

 

حسن ساعدی - گروه معدن: کشور ما در تلاش است تا با تکیه بر اقتصاد معدنی خود را از اقتصاد تک محصولی رها ساخته و سهم صادرات غیرنفتی را افزایش دهد. در حال حاضر سنگ‌های تزئینی با توجه به تعداد بالای معادن در کشور و همچنین میزان تقاضای جهانی برای این محصول می‌تواند جایگزین صادراتی مناسبی برای محصولات نفتی تلقی شود.

 

در شرایط کنونی ایران رتبه ۵ جهان از نظر تولید و رتبه ۴ از نظر ذخایر سنگ تزئینی را داراست اما نتوانسته به یک جایگاه با ثبات در زمینه صادرات این محصول دست پیدا کند. در این رابطه کارشناسان معتقدند دلیل اصلی عقب‌ماندگی در بخش صادرات سنگ‌های تزئینی بی ثباتی در سیاست‌های صادراتی، پایین بودن کیفیت تولید و همچنین سایه سنگین تحریم‌ها بوده است به‌طوری‌که این موضوع موجبات کاهش سهم صادراتی و از دست رفتن بازارهای هدف را فراهم آورده است.

 

این در حالی است که کشور ترکیه با توجه به تولید کم سنگ‌های تزئینی توانسته با افزایش کیفیت محصولات خود اغلب بازار صادراتی منطقه را در زمینه سنگ‌های تزئینی به خود اختصاص دهد.

در این رابطه گفت‌وگویی با ابوالقاسم شفیعی رییس انجمن سنگ تزئینی و وحید لک، عضو هیات‌مدیره انجمن سنگ ایران ترتیب داده‌ایم که در زیر می‌خوانید. ابوالقاسم شفیعی، رییس انجمن سنگ ایران در رابطه با جایگاه کنونی ایران از نظر صادرات سنگ‌های تزئینی به صمت می‌گوید: صادرات سنگ‌های تزئینی کشور در سال ۱۳۸۶ حدود ۸۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با صادرات ۴۰ میلیون دلاری کشور ترکیه که یکی از رقبای اصلی ما در این بخش محسوب می‌شود یک رقم بسیار قابل توجه است. وی افزود: صادرات سنگ تزئینی کشور ترکیه در سال ۹۲ به ۵ میلیارد دلار افزایش یافت در حالی که صادرات ایران در سال ۹۲ فقط در رقم ۲۰۰ میلیون دلار باقی ماند.

 

رییس هیات‌مدیره انجمن سنگ با تاکید بر اینکه باید سهم ایران از نظر صادرات در برنامه ۵ ساله توسعه به ۲ میلیارد دلار در سال برسد، گفت: گردش مالی سالانه صنعت سنگ ساختمانی در جهان بیش از ۸۰ میلیارد دلار است که حق ایران حداقل سهم ۱۰ درصدی از این میزان صادرات است. شفیعی با بیان اینکه تعداد معادن سنگ تزئینی کشور نزدیک به ۱۷۰۰ معدن دارای پروانه بهره‌برداری است، گفت: از این تعداد معدن سنگ‌های تزئینی فقط ۱۲۰۰ معدن به صورت فعال مشغول تولید بوده و از ۶۶۰۰ واحد سنگبری فقط ۷۰۰ واحد به تولید سنگ‌های بریده شده مشغول هستند.

وی افزود: ایران از لحاظ تولید جزو ۵ کشور عمده جهان و از نظر تنوع سنگ‌های تزئینی مقام اول، از لحاظ ذخایر مقام ۴ و از نظر بازارهای صادراتی سهم ۲ تا ۳ درصدی جهان را داراست.

 

رییس انجمن سنگ ایران بازارهای هدف برای صادرات این محصول را شامل چین، اروپا و کشورهای حوزه خلیج‌فارس عنوان کرد و گفت: بازارهای هدف در این صنعت را می‌توان کشورهای حوزه اقتصادی اکوCIS و کشورهای حوزه خلیج‌فارس که تراکم جمعیتی ۸۰۰ میلیون نفری را شامل می‌شود قرار داد که تنها دارندگان سنگ‌های تزئینی در حوزه خاورمیانه فقط کشورهای ایران و ترکیه‌اند که فرصت بسیار مناسبی برای ارتقای جایگاه صادراتی محسوب می‌شود. وی درباره مزیت‌های صادراتی کشور ترکیه نیز افزود: ترکیه به دلیل نزدیکی به اروپا و همچنین نداشتن عوارض گمرکی برای صادرات توانسته بازارهای زیادی را برای خود مهیا و با صادرات سنگ‌های تزئینی به کشورهای اروپایی سودآوری قابل توجهی را نصیب خود کند.

شفیعی ادامه داد: در مقابل ایران نیز با نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، ارمنستان و روسیه توانسته این خلأ به وجود آمده در روابط بین‌الملل و صادرات کالاها به سایر کشورهای جهان را پوشش داده و سهم بسزایی از بازارهای کشورهای عربی و روسیه را به خود اختصاص دهد.

رییس انجمن سنگ ایران همچنین درخصوص بازار عراق اظهار کرد: در ماه‌های قبل از حمله داعش به شمال عراق اکثر بازارهای سنگ‌های تزئینی این کشور متعلق به ایران بود که بعد از حمله گروه داعش در شرایط کنونی صادرات این محصولات به شمال عراق متوقف شده است ولی ترکیه هنوز با اتخاذ تدابیری خاص صادرات سنگ تزئینی به عراق را ادامه می‌دهد.

 

وی با اشاره به دلایل عقب ماندگی از افزایش سهم صادراتی سنگ‌های تزئینی در بازارهای جهانی افزود: در سال ۸۹ جایگاه ایران از نظر صادرات این محصول یک جایگاه منحصربه‌فرد بوده که حتی رقبایی همچون ترکیه و هند هیچ حرفی برای گفتن در زمینه صادرات سنگ‌های تزئینی نداشتند اما با وضع عوارض صادراتی و همچنین تحریم کشور بال‌های پرواز این صنعت به کلی بسته شد و رتبه صادراتی ایران در دنیا کاهش یافت.

سهم ۵ میلیارد دلاری صادرات سنگ تزئینی ترکیه

 

وحید لک، عضو انجمن سنگ ایران در خصوص جایگاه ایران از لحاظ بازارهای صادراتی سنگ تزئینی به صمت می‌گوید: صنعت سنگ در ایران سابقه ۷۰ ساله داشته که از دهه ۷۰ عملا صادرات سنگ به‌صورت کوپ و نیمه فرآوری از سر گرفته شد و میزان آن در سال ۷۶ به بیشترین مقدار خود رسید.

وی افزود: در سال‌های ۸۰ تا ۸۲ بخش خصوصی با ورود جدی و سرمایه‌گذاری‌های موثر در بخش تولید سنگ‌های تزئینی توانست بازارهای ایتالیا، مالزی، تایوان و چین را به صورت گسترده به خود اختصاص دهد. لک ادامه داد: به طوری‌که از ۱۰ میلیون تن سنگ تزئینی تولید شده در سال ۸۹ حدود ۵۰۰ هزار تن به صورت مستقیم به کشورهای اروپایی و کشورهای آسیای میانه صادر می‌شد طی این سال‌ها صادرات این بخش از ۸۰ میلیون دلار به ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است.

 

عضو انجمن سنگ ایران تصریح کرد: در همان سال‌های اوج صادرات سنگ، دولت با اتخاذ عوارض ۷۰ درصدی بر روی صادرات، زیان جدی را به بخش خصوصی تحمیل کرد به طوری‌که بازار صادرات این محصول را تحت‌الشعاع قرار داد.

 

وی افزود: چینی‌ها به‌دلیل نبود ثبات در سیاست‌های صادراتی ایران تقاضاهای خرید خود را پس گرفته و بیشتر به سمت ترکیه سوق پیدا کردند که به موجب این کار صادرات ترکیه از ۴۰ میلیون دلار به ۳ میلیارد دلار در سال ۸۹ افزایش یافت.

 

لک ادامه داد: هر چند تصمیم اخذ ۷۰ درصد عوارض صادراتی بعدها لغو شد ولی دیگر چینی‌ها هیچ تمایلی برای واردات سنگ تزئینی از ایران نداشتند و بیشتر سنگ‌های تزئینی خود را از کشور ترکیه وارد می‌کردند که این امر بر کاهش حجم صادراتی ایران دامن زد.

 

این عضو انجمن سنگ ایران با بیان اینکه در حال حاضر ترکیه حجم صادراتی سنگ تزئینی را از ۳ میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار رسانده است، گفت: ترکیه با حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های موثر در بخش تولید سنگ‌های تزئینی به صورت کوپ و بریده توانست بازارهای هدف زیادی را برای صادرات محصولات خود مهیا کرده و همچنین با افزایش کیفیت سنگ‌های تزئینی، سهم صادرات این بخش را به صورت قابل توجهی افزایش دهد.

وی میزان تولید سنگ تزئینی را حدود ۱۴ میلیون تن در سال اعلام کرد و افزود: از این میزان تولید فقط ۴ درصد آن به‌صورت سنگ‌های بریده به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و روسیه صادر می‌شود.

 

عضو انجمن سنگ ایران درخصوص سهم ایران از بازار عراق گفت: سهم ایران در سال‌های گذشته از صادرات سنگ تزئینی به عراق سهم بالایی بود که با ایجاد تحریم و افزایش قیمت‌های تمام شده سهم خود از این بازار را از دست داد و در مقابل ترکیه با بالا بردن کیفیت تولید توانست سهم بسزایی از این بازار را به خود اختصاص دهد.

 

لک تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در این حوزه براساس شایستگی‌ها عمل کنیم باید بخش دولتی متاثر و پذیرای بدنه صنف سنگ‌های تزئینی بوده و از نظرات آنها در جهت بهبود وضعیت صادرات و ارتقای جایگاه صادراتی استفاده کند.

 

 

منبع :روزنامه صنعتترکیه     داعش     عراق     سنگ های ساختمانی     معدن     صادرات                    

پرسش و پاسخ

پرسش:سلام وقت بخیرمن برای نمای خارجی ساختمان میخواهم از سنگ تراانیکس سفید استفاده کنم میخواهم بدانم کیفیتش مانند تراوتن است بعدها مشکلی بهم نمیزند
پاسخ:

تراانیکس سنگی است که هم در آن رگه های مرمر یافت می شود هم تراورتن

استفاده از سنگ تراانیکس برای نمای خارجی نما بلا مانع است ولی بهتر است در فضای سرپوشیده از آن استغاده شود زیرا نفوذ رطوبت و سرما به سنگ به دلیل عدم یکنواختی در بافت آن موجب از هم گسیختگی و کدر شدن آن به مرور زمان می شود. 

پرسش:سلام وقت بخیر .تیم فوتبال جوانان باشگاه صبا صفه اصفهان با توجه به بی بضاعت بودن بازیکنان تیم ونوپا بودن این باشگاه نیاز به اسپانسر و حامی مالی دارد آیا مجموعه سنگبریهای شهرک محمود آباد در این زمینه مساعدت مینمایند؟.باتشکر
پاسخ:

سلام

جهت پیدا کردن حامی مالی باید بصورت حضوری به محل هیات امنا شهرک واقع در شهرک صنعتی محمد آباد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند.

پرسش:با سلام
بنده مهندس معدنم و یک معدن سنگ مرمریت به رنگ کرم طوسی در نزدیکی شهرستان اقلید با موقعیت عالی دارم جهت راه اندازی به یک سرمایه گذار نیازمندم لطفا کمکم کنید
پاسخ:

سلام دوست عزیز

جهت جذب سرمایه گذار برای معدن اکتشافی مد نظرتان ابتدا باید نمونه ای از سنگ معدن را که قابل برش باشد بیرون آورده و آن را جهت برش زدن و فرآوری کردن به یک کارخانه سنگبری بدهید و از آنها مشاوره بگیرید. و نمونه ای دیگر را جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال کنید .بعد از مشخص شدن رنگ , مشخصات فیزیکی و کشش بازار سنگ آنگاه می توانید جهت جذب سرمایه گذار با اطلاعات کافی از سنگ معدن مورد نظرتان با آنها وارد مذاکره شوید.

پرسش:سلام.
جهت استفاده از سنگ برای دیوار راه پله از چه سنگی و چه سایزی می توان استفاده کرد؟
پاسخ:

دیوار راه پله و پارکینگ در ساختمان به دلیل اینکه در معرض بارش و نور مستقیم آفتاب و سرما و گرمای شدید نیست در نتیجه محدودیتی در استفاده از انواع سنگها در دیواره های آنها وجود ندارد.

در نتیجه میتوان از انواع سنگهای تراورتن,مرمریت,گرانیت و ... استفاده کرد.

سایز سنگهایی که میتوان استفاده کرد نیز کاملاً سلیقه ایی بوده و میتوان با هر طرحی سنگها را بر روی دیوارها نصب کرد.

پرسش:کاربرد ، مزایا و قیمت متوسط سنگ مرمریت چیست ؟
پاسخ:

سنگ های مرمریت از نظر زمین شناسی زیر شاخه ی سنگهای دگرگونی بوده و دارای تخلخل کم و بافت متراکم هستند و درصد جذب آب پایین تری نسبت به سنگ های تراورتن و گرانیت دارند.

سنگ های مرمریت به دلیل زیبایی هایی که در تنوع شکل و رنگ و بافت آنها وجود دارند برای فضاهای داخلی بسیار زیبا و پر کاربرد هستند. یکسری از مرمریت ها بدلیل مقاومت سایشی خوب آنها ,جهت استفاده در کف فرش راه رو ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. 

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی فرآوری سنگ می توان سنگ های مرمریت را در ابعاد بزرگ اسلب و تایل تهیه کرد.

قیمت سنگ های مرمریت به دلیل تنوع زیادی که در ایران دارند ,طیف نسبتاً گسترده ای را شامل می شوند.

پرسش:سلام معدن سنگ بازالت دارم که ب صورت کوپ می باشد میخوام ی سنگبری بزنم برا برش سنگ بازالت تو شهر چالدران که قیمتش مناسب باشد ایا شما می توانید قیمت ماشین الات اونو و اینکه ایا برش این سنگ راحت هس یا نه ما را راهنمایی کنین ممنونم
پاسخ:
 در رابطه با قیمت ماشینالات فرآوری سنگ میتوانید با شرکت های سازنده ماشینالات که آگهی های آنها در وبسایت ثبت شده است استعلام بفرمایید.
برش سنگهای خانواده آذرین نیازمند تیغه برش ها و سیگمنت های مخصوص است. ما پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام به برش سنگ نسبت به ارزیابی و تحلیل دقیق بازار آن و اقبال عمومی نسبت به آن اطمینان حاصل فرمایید.
پرسش:با سلام
نحوه ساخت ماستیک برای تراورتن شکلاتی به چه صورت است ؟
با تشکر
پاسخ:

طرز تهیه ماستیک مخصوص هر سنگ مستلزم ترکیب رنگ خاصی است که با توجه به بافت و رنگ هر سنگی توسط افراد ماهر صورت می پذیرد .

ماستیک از ترکیب رزین پلی استر،اروزیل،استایرن،کبالت و رنگهای افزودنی درست می شود.

پرسش:برای فروش سنگ چگونه به مشتریان اعتماد کنیم ویا مطمئن ازپاس شدن چکهایشان شویم
پاسخ:

اعتماد کردن به مشتری در ایران از جمله دغدغه های همیشگی همه ی صنوف از جمله سنگ از گذشته تا کنون بوده است.

فروش اعتباری یا چکی در ایران به دلیل ضعف نظام بانکی در صدور دسته چک به افراد واجد شرایط همیشه درد سر ساز بوده است.

این که چگونه به مشتری اعتماد کنیم قطعاً نیازمند تجربه در معامله است ولی با رعایت برخی موارد زیر می توان تا حدودی با خیال راحتری به مشتری اطمینان کرد.

*استعلام چک مشتری از بانک عامل*عدم فروش سنگ به واسطه های تازه کار و نابلد*عدم دریافت چک های طولانی مدت*استعلام آدرس مشتری و مطمعن شدن از صحت آن*دریافت رسید معتبر از مشتری پس از تحویل سنگ*امضا کردن طی نامه قبل از معامله* امضا کردن شخص خریدار در پشت چکی که مال خوش نیست* و اقدامات دیگری که با تجربه در تعدد معامله کردن بدست می آیند

پرسش:با سلام و احترام

برای برش سنگ های صادراتی، از چه دستگاههایی استفاده شود بهتر است؟
پاسخ:

افزایش کیفیت برش سنگ های ساختمانی که مناسب برای صادرات باشد نیاز به دستگاه های بروز و سالم دارد.

دستگاه هایی که دقت برش آنها در ایجاد ضخامت یکسان و یکنواخت ،زوایای گونیا بالا باشد.

استفاده از دستگاه برش اره ، فرز دروازه ای، کالیبر،کله بر اتوماتیک، ساب اتو ماتیک با شاسی قوی و ستون های چدنی، عرضی بر کم لرزش و... نقش بسزایی در افزایش کیفیت برش و فرآوری سنگ جهت صادرات دارند 

پرسش:بهترین نوع سنگ برای پله خارجی که در معرض باران و آفتاب گیلان قرار دارد چیست؟ از نظر مقاوت و همچنین لیز و سر بودن...
پاسخ:

سنگ هایی که از نظر جنس و بافت داری ترک و درز کمتری هستند مثل سنگ کریستال لایبید،مرمریت خوی، مرمریت پرطاووسی یزد، گوهره، تراورتن و ... گزینه های مناسبی جهت پلکان بیرونی ساختمان در مناطق گرم و مرطوب هستند.

جهت برطرف کردن سری سطح صیقلی سنگ نیز میتوان با استفاده از شیار زدن ، یا تیشه کردن و یا چسباندن نوار لاستیکی بر روی لبه ی پله اصطکاک سطح را افزایش داد تا مانع از سر خوردن پا شود. 

.: نمایشگاه های سنگ:.

.: جستجو نوع سنگ :.

.: جستجو رنگ سنگ :.

پایگاه ملی داده های علوم زمین
بازار بین المللی سنگ
پورتال وزارت صنعت،معدن،تجارت
خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط ساناتک

اشتراک خبرنامه

جامعه مجازی صنعت سنگ ایران

  استان ها       دانستنی ها
پرسش و پاسخ     اخبار
درج آگهی    تعرفه ها
    مجلات